Учените продължават търсенето на още по-големи фрагменти от Челябинския метеорит, паднал в Урал на 15 февруари. Извадената вчера отломка се оказа с тегло около 570 килограма.
Виктор Гроховски от комитета по метеоритите на Руската академия на науките разказва пред ИТАР-ТАСС, че на територията на Челябинска област може да се намират още по-големи отломки, но те може да се открият само случайно, тъй като нямало координати, но имало изчисления и предположения.
Изучаването на най-големия фрагмент от небесното тяло ще позволи точно да се определи съставът на метеоритното тяло при влизането му в атмосферата на Земята.
"Ако говорим като цяло за значението на находката, то тя ще завърши осем месеца очаквания, тъй като около нея бяха изказани много легенди", отбелязва ученият.
На 16 октомври от дъното на челябинското езеро Чебаркул беше изваден космически камък с тегло 570 кг. Най-голямата отломка от метеорита, предизвикал толкова много шум в средата на февруари, лежал на 20 метра дълбочина. Според учените външните му черти говорят, че това наистина е космическият пришълец.
На 15 февруари метеорит с диаметър около 17 метра и маса 10 000 тона влезе в атмосферата и се разпадна на части, повечето от които паднаха на територията на Челябинска област.
Вижте най-голямата отломка, която беше извадена вчера: