Гигантски прахов пръстен в горните слоеве на атмосферата е опасал цялото Северно полукълбо на нашата планета и е останал в атмосферата поне три месеца след взрива на Челябинския метеорит в средата на февруари.
Това са установили руски и американски учени, работещи с данните на апарата Suomi NPP.
"Suomi откри нов стратосферен "небесен пояс" от метеорен прах около цялата планета в средния слой на стратосферата", казват в статия за сп. Geophysical Research Letters астрофизикът Николай Горкави от компанията Science Systems and Applications и колегите му от НАСА.
Сутринта на 15 февруари жителите на Челябинск и околностите му наблюдаваха полет на ярък болид, който завърши с мощен взрив. Ударната вълна изби прозорците на много сгради, ранени бяха над 1600 души. Според оценките на учените размерът на Челябинския метеорит е бил 18 метра, масата – 11 000 тона, а скоростта – 18,6 км/сек. Взривът прогърмял на височина 23,3 километра, а мощността му 30 пъти превишавала силата на ядрения взрив над Хирошима.
Три часа и половина след взрива уредът OMPS/LP на борда на Suomi фиксирал породения от него газово-прахов облак, който се намирал на височина 40 километра в района на Новосибирск. На 18 февруари той достигнал Америка, а на 19-и, четири дни след взрива, се затворил в пръстен, стигайки отново до Челябинск.
Учените отбелязват, че на Земята постоянно падат космически тела и наблюденията със спътници за прах в горните слоеве на атмосферата помагат да се открият незабелязани от астрономите падания на метеорити, допълва РИА Новости.