Необичайно изображение на далечна гравитационно линзирана галактика получиха астрономите в хода на наблюдения на телескопа ALMA в режим дълга база (ALMA Long Baseline Campaign).
На снимката се виждат принадлежащи към галактиката области на звездообразуване с такава детайлизация, каквато никога преди не е постигана за толкова далечни обекти. По ниво на дейтайлност наблюденията оставят далече зад гърба си тези на космическия телескоп "Хъбъл". Откритите в далечната галактика области на зведообразуване представляват гигантски аналог на мъглявината Орион, намираща се в нашия Млечен път.
В хода на програмата Long Baseline Campaign са получени уникални наблюдателни резултати и безпрецедентно детайлна информация за обекти както от близката, така и от далечната Вселена. В края на 2014 година в рамките на тази програма са извършени наблюдения на далечната галактика SDP.81.
Светлината, която достига до нас от тази галактика, е подложена на въздействието на специфичен ефект, известен като гравитационно линзиране. Същността му се състои в това, че голяма галактика, озовала се на лъча на зрението между Земята и SDP.81, действа като леща върху светлинното излъчване на далечната галактика – захваща я със силата на своето привличане и създава картина, наречена пръстен на Айнщайн (Einstein Ring).