Македония е напът да сбъдне мечтата си да влезе в историята... Страната прие меко казано противоречива просветна реформа, която някак стои странно нелогично на фона на претенциите си да бъде европейска държава.
Стотици студенти, преподаватели, учени и граждани се събраха на протест само час след като депутатите в парламента приеха скандалния закон за образованието, предават македонски медии. С този закон Македония наистина записа името си в историята, защото стана първата страна, която обвързва висшето образование с членството в ОИСР.
До момента не е ясно коя е причината, която подтикна Министерството на образованието да прокара тази реформа. Според хората от системата на просветата в Македония обаче този закон е знак за едно - "че македонското висше реформирано образование е починало".
Интелектуалците на Македония написаха некролог, на който пише:
"С дълбока скръб съобщаваме цялата македонска общественост, че след дълго и тежко боледуване на 14 януари 2015 година почина висшето македонско реформирано образование (1949-2015)... Предвидено е погребението да го извърши председателят на парламента Трайко Веляноски, а прощална реч пред останките на загиналия, ще произнесе президентът на Македония Георге Иванов".
"Некрологът" е подписан от македонските студенти и преподаватели. Стотици са на мнение, че освен ограниченията пред ученето в чужбина, с този закон ще се отнеме автономията на университетите.
Правителството на Македония цели с този закон да въведе изискване за легализирането на дипломите за висше образование от някои страни, само при условие, че студентите минават през държавен изпит след като се завърнат у дома.
Любопитното е, че реформата засяга дипломиралите се от редица страни, включително членките на ЕС, сред които иска да се нареди и Македония.
Специалните изисквания важат за Австралия, Австрия, Белгия, Канада, Чили, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Исландия, Ирландия, Израел, Италия, Япония, Корея, Люксембург, Мексико, Холандия, Нова Зеландия, Норвегия, Полша, Португалия, Словакия, Словения, Испания, Швеция, Швейцария, Турция, Великобритания и САЩ.
Специални изисквания, което не малко студентски организации, вече определиха като рестрикция, важат и за страните, които не са членки на ОИСР. Тук попадат България, Хърватия, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Румъния. В този случай изпити ще държат всички кандидати, които искат образованието им да бъде признато и да се сдобият с диплома.
Сигурно защото за Македония е по-важно да признава дипломи от Мексико и Чили, но не от България и Румъния?