Международен екип астрономи за първи път успяха да получат снимка на най-близкия до Земята близнак на Слънчевата система. Резултатите от изследването са публикувани в сп. Astronomy and Astrophysics.
Младата звезда HR 8799 на възраст 30 милиона светлинни години с четири екзопланети около нея се намира на 130 светлинни години от Земята в съзвездие Пегас.
Първите три газови гиганта били открити от учените още през 2008 година, а четвъртия – година по-късно.
Преди учените смятаха, че около HR 8799 може да се намира и пета екзопланета – газов гигант, но последните наблюдения не потвърдили това. Размерите и масите на четирите небесни тела няколко пъти превишават тези на Юпитер.
Както отбелязват учените, техният модел предполага, че газовите гиганти се въртят около HR 8799 в орбитален резонанс 8:4:2:1 (когато най-близкото до звездата тяло извърши осем обиколки, най-далечното тъкмо завършва първата). В Слънчевата система също има аналогично явление. Юпитер и Сатурн например се въртят около Слънцето с резонанс 2:5.
Гигантите се намират в покрайнините на системата HR 8799, подобно на начина, по който Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун са разположени зад астероидния пояс в нашата система. Това дава основания да се смята, че в системата HR 8799 може да има каменисти планети, както ги има и в Слънчевата система.
Изображения на планетите са получени в близкия инфрачервен диапазон с помощта на Големия бинокулярен телескоп (LBT, The Large Binocular Telescope). Тази обсерватория, разположена в Аризона, е снабдена с един от най-съвършените оптични телескопи в света, допълва Lenta.ru.
Още новини от света на Космоса и науката можете да откриете в Мегавселена.