Учените от Калифорнийския университет в Санта Барбара (САЩ) смятат, че страхът от паяци се явява мощен еволюционен механизъм.
Нашата зрителна система притежава способност бързо да улавя околните заплахи – змии, паяци, опасни хищници (това се явява елемент от т.нар. ситуативна готовност).
Психолозите провели изпитание с доброволци: студенти сядали пред компютри с прост графичен тест, като от време на време в него се появявали мигновени кадри с игла на спринцовка, муха и паяк. В резултат по-малко от 15% от участниците забелязали появата на иглата, 10% видели мухата, но появата на паяка била забелязана от повече от половината от доброволците.
Изкопаеми паяци се срещат в наноси от периода карбон, тоест те са съществували преди 350 млн. години, дълго преди човека. Много от тях са били отровни и с развитието на приматите са започнали да представляват заплаха за последните – приматите са изработили срещу паяците механизъм за ситуативна готовност (като срещу хищници или змии).
Психологическият тест се явява едно от потвържденията на тази теория. Независимо от това, че днес смъртоносните паяци около нас не са толкова много, както в далечното минало, инстинктивният страх продължава да е полезен дори в съвременното общество – около 200 души годишно умират от ухапване на отровни паяци по цял свят.
Още новини от света на науката можете да откриете в Мегавселена.