Геофизици откриха нови потвърждения на хипотезата, според която Луната се е образувала в резултат на сблъсък на Земята с планетата Тея.
Резултатите от изследванията са публикувани в сп. Nature.
Теорията, че спътникът е възникнал преди 4,5 млрд. години от сблъсък на Земята с планета с размерите на Марс, се появява през 70-те години. Според тази хипотеза Луната се е формирала от отломките, а свидетелства за това са сходният състав на Земята и нейния спътник и това, че Луната почти няма желязно ядро.
Но спътникът би трябвало да се е образувал и в значителна степен от материя от Тея. Предвид сходството между състава на Луната и Земята това означава, че планетата прародителка е имала сходен със земния химичен състав. Предишните изследвания свели такава вероятност до 1%.
Ново моделиране, проведено от учените, повишило въпросната възможност до 20–40 процента. Сходният химичен състав на планетата и спътника се обяснява от учените с това, че Тея и Земята са се намирали на приблизително еднакво разстояние от Слънцето, в близки участъци от протопланетния диск, затова са се образували от една и съща материя.
"Земята и Луната не са близнаци, родени от една и съща планета, но те са сестри в този смисъл, че са израсли в еднаква среда", заключава Хагай Перетц, един от съавторите на изследването, цитиран от Lenta.ru.
Още новини от света на науката и Космоса можете да откриете в Мегавселена.