Планетолози изясниха, че Марс е загубил за последните три милиарда години огромно количество вода, което би стигнало за запълване на океан на Земята, става ясно от статия, публикувана в сп. Science.
"Отчитайки, че Марс е загубил толкова много вода, той по-скоро е останал достатъчно "мокър" за по-дълго време, отколкото смятахме по-рано. Това на свой ред говори, че планетата е била потенциално обитаема доста по-дълго от предполаганото", казва Майкъл Мъма от Центъра за космически полети "Годард" на НАСА.
Мъма и колегите му изяснили, че от момента на формирането на Марс от неговата повърхност се е изпарило огромно количество вода, съпоставимо по маса със Северния Ледовит океан на Земята, като измерили концентрацията на водните пари в различни слоеве от марсианската атмосфера и в различни ъгълчета на Марс.
За тази цел учените използвали не инструментите на марсохода Curiosity, който сега се намира на склоновете на планината Шарп (Еолида), а инфрачервени уреди, монтирани на 10-метровия хавайски телескоп Кек и на европейско-чилийския VLT. Тези телескопи позволили на учените да проследят колебанията в обикновена и тежка вода в атмосферата на Марс в продължение на шест години и да определят скоростта, с която планетата губи вода.
На първо място Мъма и колегите му се интересували от полярните региони на Червената планета, където и досега съществуват залежи от воден лед. Полярните шапки на Марс са се формирали, преди цялата вода на планетата да се изпари в Космоса, което ги прави своеобразен "архив", в който могат да се открият хроники за водното минало на Червената планета.
Като сравнили концентрацията и частта на обикновената и тежката вода в полярните региони и на екватора на Марс, учените успели да изчислят колко вода може да е имало на Марс в миналото, и да уточнят неговия облик.
По думите им Червената планета е била невероятно богата на вода по време на така наречената Ноева ера, която е завършила преди около 3,7 млрд. години. Тогава на Марс е имало толкова вода, че тя можела да покрие цялата повърхност на планетата, и дълбочината на този "глобален" океан е била 140 метра.
Още новини от света на науката можете да научите в "Мегавселена".