Американски палеонтолог изяснил, че двойка овираптори, загинали преди 75 млн. години на територията на Китай, са самец, ухажващ женска. Вероятно динозаврите са загинали заедно, поради което учените ги нарекли "Ромео и Жулиета", съобщава Live Science.
Двойката овираптори (покрити с пера динозаври от периода креда) е открита в пустинята Гоби (Вътрешна Монголия). Те веднага били били кръстени Ромео и Жулиета, но това прозвище не минало веднага научна проверка.
Според водещия автор на изследването Скот Парсънс е изключително трудно да се определи пола на динозаврите, тъй като меките тъкани почти никога не оставят следи във фосилите. За да решат този въпрос, Парсънс и колегите му сравнили останките на овирапторите с анатомичното устройство на съвременни птици.
Учените открили следи от дълги пера на опашките на овирапторите. За полет тези пера явно са били безполезни, по-скоро те са изпълнявали същата функция, както и опашното оперение на съвременните пауни, пуйки и яребици – да привличат вниманието на противоположния пол.
Анализът на тазовите кости на овирапторите показал гъвкавост на опашката и присъствието на силни мускули – всичко това помагало на динозаврите да показват опашките си по време на брачни танци.
След това палеонтолозите изяснили, че единият от овирапторите има по-големи тазови кости – явно свидетелство за полов диморфизъм (характерни различия в размера и другите особености от външността на самката и самеца).
"Макар по размер, възраст и основни черти анатомията на двата овираптора практически да не се отличават, Ромео се е отличавал с по-големи тазови кости с характерна форма, която му е позволявала да разтваря опашка и да привлича самките. При Жулиета тези кости са били по-малки и устроени доста по-просто", разказва Парсънс.
Но каквото и да се е случило с двойката в пустинята, до какъвто и стадий на отношенията да е стигнал техният роман, овирапторите са били засипани от пясък или буря, която ги е съхранила за човечеството, допълва Lenta.ru.
Още новини от света на науката можете да откриете в Мегавселена.