Горната атмосфера на Марс може да е по-близка до земната, отколкото се смяташе преди. Изследователи установиха, че горната атмосфера на Марс свети в синьо в зависимост от слънчевата активност. Те са установили това благодарение на моделиране и лабораторния експеримент Planeterrella, използван за имитация на полярни сияния. Изследването е публикувано в изданието на Planetary and Space Science от 26 май.
"Изследването показва, че най-силният цвят на марсианските сияния е синият. Зеленият и червеният също се срещат, както и на Земята. Астронавт, намиращ се на червената марсианска повърхност и гледайки нагоре, след интензивни слънчеви изригвания ще може да види явлението с невъоръжено око", казват изследователите от университета Аалто.
Полярни сияния на Марс са открити за първи път през 2005 година от космическия апарат Mars Express на Европейската космическа агенция. Новата прогноза се основава на лабораторен експеримент, проведен със симулатора Planeterrella, а също с теоретично и изчислително моделиране, разработено от Института по планетология и астрофизика в Гренобъл, Франция и НАСА.
Изследването показва, че полярните сияния на Марс протичат във видимия диапазон. Полярните сияния възникват, когато електрически заредените частици на слънчевия вятър се движат по линиите на магнитното поле, където влизат в атмосферата на планетата и възбуждат атомите и молекулите кислород.