Включването на радиотелескопа на Южния полюс в мрежата на най-мощните радиотелескопи позволило на астрофизиците плътно да се приближат до хоризонта на събитията на черната дупка, обитаваща центъра на Млечния път.
Обединяването на няколко големи радиотелескопа в света в гигантска виртуална чиния е дало възможност на учените да изучат детайлно обкръжението на свръхмасивната черна дупка Стрелец А*, като се доближили плътно до нейния хоризонт на събитията, съобщава немският Институт за радиоастрономия в Бон.
"Главната цел на нашия проект EHT е проверката на общата теория на относителността на Айнщайн, а също разкриването на тайната как "се хранят" черните дупки, как изплюват останките от храна във вид на потоци материя, ускорена почти до светлинна скорост. Освен това искаме да докажем, че хоризонтът на събитията наистина съществува", казва Даниъл Мароун (Daniel Marrone) от Аризонския университет в Тусон (САЩ).
Мароун и редица други физици участват в международния проект Event Horizon Telescope (EHT), в рамките на който учените се опитват да обединят мощностите на редица наземни обсерватории в гигантска виртуална чиния. Както се надяват астрономите, чувствителността и резолюцията на този интерферометър ще бъдат достатъчни, за да се разгледа хоризонтът на събитията на черната дупка.
И наистина се оказало така. Как изследователите са постигнали необходимата резолюция можете да научите в Мегавселена.