Според най- ново научно изследване животът на Земята се е появил преждевременно. Новите данни оборват отдавнашните виждания, че формите на живот на нашата планета са позакъснели. Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Cosmology and Astroparticle Physics, предаде агетция ЮПИ, цитирана от БТА.
Земята е само на 4,5 млрд. години, докато Вселената се е родила преди 13,8 млрд. години. Свързаните с човешкото съществуване факти свидетелстват, че Вселената е подходяща за живот сега, но изследване на учени от центъра по астрофизика "Харвард-Смитсониън" показва, че шансовете за поява на живот нарастват значително в бъдещата Вселена.
Въз основа на познанията на учените за еволюцията на ранната Вселена и продължителността на живот на звездите, може да се заключи, че животът за пръв път е бил възможен 30 милиона години след Големия взрив и ще престане да съществува след 10 трилиона години. Учените създали компютърен модел, за да разберат кога през периода между тези две събития условията в космоса ще са най-подходящи за живот.
Моделът фокусира вниманието върху значението на размерите на звездите. Първото поколение звезди са били с прекалено големи размери, разкрива изследването. По-големите звезди горят с по-ярка светлина, те изгарят горивото си преди животът на тях да е имал време да еволюира.
По-малките звезди, чийто живот е по-дълъг, стават по-многобройни с времето. Звезди, чиято маса съставлява 10% от слънчевата, изгарят за 10 трилиона години - достатъчно дълъг период, за да може на орбитиращи около тях планети да се появи живот. Новият модел навежда на мисълта, че шансовете за поява на живот нарастват 1000 пъти в далечно бъдеще.
"Шансовете за поява на живот са много по-големи в далечно бъдеще", смята астрономът Ейви Лоб от Харвардския университет.
Как хората са извадили късмет? Учените не са съвсем наясно, но предлагат две обяснения.
"Едната възможност е да сме се появили преждевременно на бял свят. Другата е средата около звезда с малка маса да е опасна за живот", обясни Лоб.
Когато са млади, редица по-малки звезди, като например червените джуджета, излъчват радиация, която може да лиши млада планета от придобитата наскоро от нея атмосфера и да ограничи шансовете за поява на живот.