Много малък процент от българите умеят да плуват. Това се отнася особено за по-младото поколение.
Това каза в интервю за Агенция "Фокус” директорът на дирекция "Водноспасителна служба” към Българския червен кръст (БЧК) и световен шампион по водно спасяване за 1983 година Теодора Томова.
Според нея е време в плуването да стане задължително умение, което децата да придобиват още в училище.
"Ние обръщаме внимание и на институциите, и на обществото, и на медиите. Преди години имаше задължително обучение по плуване, което отпадна. Имаше 30 задължителни часа по плуване във втори и трети клас. Затова ние бихме искали да се заложи плуването в образователната програма в училищата", обясни още тя.
"Смятаме, че е време да се помисли за въвеждане на тази форма поне като първа крачка там, където има басейни и възможност. Тъй като не говорим само за водни инциденти, говорим и за здравето на децата. Това е един много полезен спорт – знаем, че децата са подложени на затлъстяване, на обездвижване. Така че ще има наистина един добър ефект от въвеждането на задължителното плуване още в училище”, каза Томова.
Доказателството, че много малко хора могат да плуват са кандидатите за водни спасители, които идват за курсовете.
Една част от тях отпадат именно заради ниската си плувна култура - т.е., имат желание, но нямат възможности. Има много големи областни градове, в които няма нито един закрит плувен басейн”, обяснява още Томова. Във Варна например до преди няколко години е нямало закрит басейн.
"А какво да говорим за малките областни градове. Ако се строят пък басейни, то те се строят така, че да не са подходящи за обучение. Те са по-скоро за развлечение, с барчета, басейни към хотели. Не се строи плувен басейн, който да е по стандарта 25 метра дължина, с 50-метрова дължина, където да се провеждат обучения по плуване, да не говорим за високо спортно майсторство – плувните клубове също изпитват ужасни затруднения за подготовката на спортистите си”, посочи още Теодора Томова.