В морските курорти се осъществяват редица проверки за спазване на изискванията за безопасност на храните, спазването на Закона за забрана на тютюнопушенето на обществени места, оказването на медицинска помощ и вдигането на шум през нощта.
Това стана ясно по време на среща на представителите на "Съюз на собствениците" Слънчев бряг, на Регионалната дирекция на Агенцията по безопасност на храните и на Регионалната здравна инспекция - Бургас, съобщава БТА.
По думите на д-р Даниела Кипекова, директор на Регионалната дирекция на Агенцията по безопасност на храните, още преди месец са започнали сериозни проверки, свързани с изискванията за безопасност на храните. Проверките ще продължат до края на летния сезон, като с тях се занимавам екипи от Бургас и такива, командировани от други български градове.
Всички те следят дали храните са в срок на годност, да са етикирани правилно, как се съхраняват и приготвят. Обект на проверките са хотелите, предлагащи ол инклузив пакети, кафенета, ресторанти, магазини, дюнери, кетъринг фирми, търговци, временни обекти, павилиони и фирми, складиращи храни.
От началото на сезона досега са затворени два обекта, които системно са нарушавали правилата. Конфискувани са над 300 кг. продукти с животински и неживотински произход. Причината за конфискацията е изтеклият срок на годност, както и подмяната на етикетите.
Седмично се проверяват по 350 обекта, а глобите, които биват налагани са между 1000 и 3000 лв. Повторното нарушение предполага глова в двоен размер.
Киперкова подчерта, че се търси съдействие от концесионерите на плажовете, за да се избегне незаконната продажба на хранителни продукти по плажовете. Тези случаи често водят до хранителни натравяния, тъй като храната не се съхранява правилно.
Междувременно продължават и проверките за спазване Закона за забраната на тютюнопушенето на обществени места. Д-р Георги Паздеров, директор на Регионалната здравна инспекция в Бургас, разкри, че се проверяват и сезонните лечебните заведения. По думите на Паздеров към момента няма нито едно нерегистрирано лечебно заведение, което да работи в Слънчев бряг. Само в Бургаска област проверките са 700 и са издадени два акта за нарушение. Екипите продължават да работят и през нощта.
Текат проверки и за това как се оказва медицинска помощ. По този начин се гарантира ненарушаването на правата на гражданите по време на почивка. С цел улеснение на туристите, търсещи медицински услуги, в хотелиерите на видно място трябва да бъде поставен списък с лечебните заведения, работещи със Здравната каса. От своя страна, клиниките трябва да предложат информация с услугите, които се покриват от касата, и тези, които се заплащат от пациентите.
Обмислят се и сериозни мерки срещу шума от откритите заведения след 23 ч., тъй като често се оказва нарушител на спокойствието на почиващите. Това обясни Елена Иванова, председател на Управителния съвет на "Съюз на собствениците" Слънчев бряг.
Иванова разкри, че до Министерството на икономиката, енергетиката и туризма вече е изпратено предложение откритите заведения в Слънчев бряг да работят само до полунощ. Проблемът с ограничаването на шума е залегнал и в новия Закон за туризма. Всъщност големият проблем е, че подобни заведения се намират в близост до хотели, а в района се помещават също магазини и дискотеки, което допълнително утежнява контрола.
Инспекторите съобщиха, че поради огромния брой а заведенията и обектите в Бургаска област, екипите не могат да реагират веднага на подадените сигнали. Към момента единственият орган оторизиран да замерва шума е Здравната инспекция.