Властите реагираха адекватно. Страната може да се справи с такова предизвикателство. Всички работеха по ноти. Това заяви министърът на здравеопазването Петър Москов на извънредна пресконференция след вчерашната информация за вероятен случай на ебола у нас. По думите на министъра координацията е била абсолютно успешна. Медицинските лица според Москов имат достатъчно информация и са подготвени.
"Това беше стрес тест, че България е готова да посрещне опасността. Нивото на опасност в страната не се повишава и остава ниско. Нямаме причина да повишаваме нивото си на тревожност", категоричен бе Москов.
Министърът обяви, че ще бъде координирана информационна кампания. "Разбираме за евентуален случай на болен от ебола едва когато той е направил първия си контакт с медиците. Необходимо е да имаме информация за лица, които влизат на територията на страната от страни с висока епидемиологична опасност", каза още Москов.
Той съобщи, че ще бъде открит телефон, на който гражданите да съобщават, че са били в епицентъра на заболяването, за доброто като на неговото здраве, така и на близките му. "Трябва да се подобри информацията на гражданите. Предпочитам това да свръхреакция, отколкото да допуснем разпространението на инфекцията в България", каза още министър Москов.
По думите му специфичното облекло при такава реакция ще бъде доставено във всички отделения на спешна помощ, в поделенията на районните здравни инспекции, както и на местата за пребиваване на чужди граждани. "Българското общество трябва да знае, че в рамките на 10 часа изолирахме възможността болестта да бъде разпространена", подчерта Москов.
Той припомни хронологията на събитията от вчерашния ден: в 16 часа в РЗИ е постъпила информация за пациент, за който е преценено, че е нужно допълнително наблюдение. В 17 ч. Министерство на здравеопазването е събрало вътрешноведомствения щаб за реакция при такива ситуации. По-късно пациентът е бил преведен от болница "Токуда" в инфекциозно отделение на ВМА.
В рамките на болница "Токуда" са били установени 12 лица, които са били в пряк контакт с пациента и 13 лица в индиректен контакт с него. Имало е и още 5 лица, които на този етап не са се намирали на територията на болницата, но са били вътре в помещението, когато пациентът е бил преглеждан.
Трима от тях бяха идентифицирани, като един е бил приведен под наблюдение в инфекциозна клиника на ВМА, а двама от тях са били поставени под домашна карантина. Останалите двама са били издирвани съвместно със СДВР. То обаче е прекъснато, когато пробите се оказали отрицателни.
Пациентът, приет във ВМА, категорично не е болен от ебола, обявиха от пресслужбата на министерството на здравеопазването. Това показаха изследванията, направени от екип на Националния център по заразни и паразитни заболявания.
Пациентът беше хоспитализиран вчера (20 ноември), тъй като е проявявал грипоподобни симптоми, след като се е завърнал от Сиера Леоне. Малко след пристигането си той е почувствал неразположение и е постъпил в "Токуда". Около 16:00 часа вчера от "Токуда" са потърсили помощта на проф. Камен Плочев от ВМА, който е изпратил на лекуващите екипи защитни дрехи, а заболелият бе транспортиран във ВМА. Хората, с които е имал пряк и индиректен контакт, бяха поставени под наблюдение и в изолация.