Специалистите от НАСА не успяха да отстранят проблемите на космическия телескоп Kepler, известен като ловеца на екзопланети.
Учените продължават да разглеждат възможните варианти за използването на апарата за по-нататъшно изучаване на Космоса. Сега инженерите на НАСА се занимават с разработването на необходимите за продължаването на мисията на телескопа модификации, съобщава ИТАР-ТАСС.
През юли миналата година излезе от строя един от жироскопите на Kepler, отговарящи за ориентирането на апарата в пространството. След него се повреди втори жироскоп и телескопът автоматично премина на безопасен режим на работа. Общо апаратът разполага с четири жироскопа. Нормалната работа на три от тях може да осигури функционирането на целия космически апарат.
Проведени в началото на август т.г. изпитания показаха, че повреденият през 2012 г. жироскоп не може да осигури точна ориентация. Опитите да бъде върнат той към работно състояние не се увенчаха с успех. Впрочем телескопът все още може да продължи търсенето на екзопланети, но по друг метод.
Телескопът Kepler, чиято стойност е 600 млн. долара, е изведен в Космоса през март 2009 г. Апаратът е първият астрономически инструмент на НАСА, способен да открива планети с размера на Земята, намиращи се във или около зоната на обитание около своите звезди.
Срокът на неговата мисия беше продължен с четири години през ноември 2012 г. За времето си на работа той е открил над 3000 екзопланети и е потвърдил съществуването на 866 планети около други звезди. Космическият апарат е кръстен на астронома Йохан Кеплер.