Експерти от Космическия център "Джонсън" на НАСА упорито работят над теоретични бъдещи междузвездни мисии. За това им е необходимо да усвоят светлинната скорост и дори да я надминат.
В НАСА се опитват да се научат да манипулират пространството, като преодоляват значителни разстояния, движейки се със скоростта на светлината. Засега още не е ясно как точно специалистите смятат да свиват и изкривяват пространството, но ентусиазмът на учените е завиден.
Една от идеите е на мексиканския физик Мигел Алкубиере, който предлага движение в пространствен мехур, около който пространството се изкривява. Друга идея е да се създаде уарп двигател като този от филма "Стар Трек". Има още теории, но досега си остават точно такива – само теории.
От НАСА напомнят, че пространството във Вселената се разширява постоянно от времената на Големия взрив и щом природата умее да го прави, значи и човекът трябва да може.
Проблемът с постигането на свръхсветлинна скорост има водеща роля във възможността за полети към други звезди. Иначе ще стигаме до други светове за десетки хиляди години, което е немислимо за създаването и поддържането на колонии на далечни планети, което задължително ще стане актуално в далечно бъдеще.
Точно затова учените умуват как да накарат космическия кораб да се движи по-бързо от светлината, без да нарушава фундаментите на съвременната физика.
Различни идеи за "червееви дупки" не дават покой на учените отдавна. Според учените съществуват проходи, водещи в други светове. Отстрани те изглеждат точно като черни дупки, но не са такива.
Тунелите, които съединяват далечните части на нашата Вселена, се наричат къртичини (червоточини, също червееви дупки – wormholes). Това са места, които могат да те отведат едва ли не мигновено някъде в друга галактика, отдалечена на милиони или милиарди светлинни години. Теоретично подобно пътешествие е възможно и в пределите на нашата Вселена.
Така или иначе манипулации с пространство-времето няма да са възможни скоро, а засега човечеството трябва да се съсредоточи върху усвояването на Слънчевата система на досветлинни скорости.