От НЗОК признаха, че има проблем с някои лекарства. Става въпрос за медикаментите за диабет и епилепсия. Отправени са допитвания до фирмата вносител, но се оказало, че са внесени повече опаковки. Това навежда на мисълта, че има паралелен износ, отбеляза подуправителя на Здравната каза Иванка Кръстева.
"Държавата е тази, която може да участва в регулация на паралелния износ. Без тези регулации, не можем да го спрем, нашата намеса е единствено в това интензивно да комуникираме с фирмата, с която имаме договор, а тя е гарантирала, че ще има медикаменти на пазара", добави Кръстева пред БНТ.
Тя обясни, че конкуренция има и че има няколко фирми за лекарства. Кой продукт да бъде предпочетен се избира спрямо здравословното състояние.
"Не мисля, че се случва някой да остане 3 дни без медикаменти. Има и моменти, в които няма как съвсем по-рано да се вземе рецепта, но има раздвижване и в тази посока. Протоколите за шест месеца са за скъпоструващите лечения и няма как да е по-леко, затова максималният срок е половин година, все пак се сменят договори и трябва да има и регулация. Касата един път утвърждава протокола и после чак след 6 месеца се иска презаверка. Все пак и здравословното състояние се изменя вследствие на терапията", обясни тя.