Като погледнете през балкона или прозореца си какво виждате? Градинка – най-вероятно бивша, изпочупена пейка, остатъци от детска площадка. Малко по-далече кофи за боклук и, разбира се, много и често безредно паркирани коли. Това е нещото, което виждат много от софиянци всяка сутрин. И всяка вечер, когато се прибират.
А може да бъде различно и това зависи от всеки един от нас. Именно в това са убедени от фондация "ЕкоОбщност" и затова организираха работилницата "Направи си сам място в махалата". Целта на инициативата, подкрепена от SAP Labs България, е да подтикне и да даде подкрепа на гражданите сами да се захванат с облагородяване и даване на живот на кварталните пространства. Неслучайно и организаторите са избрали такова име на инициативата си – с думата "махала".
Ключовата фраза, която даде тон на събитието, беше цитат от американския писател и журналист Уилям Уайт: "Това, което привлича хората на едно място, са другите хора." И именно затова в презентациите си от фондацията акцентираха на функционалността на пространствата. Площадката пред блока трябва да може да бъде използвана – освен цялостно привлекателна и чиста, тя трябва да бъде безопасна, но и удобна.
Кое място е успешно - това, което привлича хората, там където се чувстват събития, там където хората се чувстват удобно, сигурно и се срещат с приятели. Това може да бъде градинка, парк, пространството пред един или два входа, може да бъде по-голямо или по-малко. Може да бъде по-зелено, или по-застроено. Зависи от желанията на хората. И затова Мартина Попова от "ЕкоОбщност" подчерта, че самото място първо трябва да се наблюдава – какъв е неговият естествен ритъм, от къде минават хората и дори какво се променя в средата и в момента.
По време на работилницата на практика се анализираха две такива места в София, а участниците направиха своите предложения за промени. От фондацията предлагат и схема и таблици за оценка, които могат да помогнат на всеки един гражданин да се захване със затъналата в кал градинка пред блока си. Анализът позволява да се видят добрите и лошите страни на мястото, да се предложат както краткосрочни, така и дългосрочни подобрения. Основните точки в диаграмата за оценка са възможностите за общуване; ползваемост и дейности; достъп и връзки; удобство и облик.
Едно такова обществено място трябва да има и план за развитие и нещо много важно – нагласата, че нищо няма да се получи отведнъж. Мартина Попова обяснява, че не обича думата "устойчивост" или изразът "устойчиво развитие", тъй като тя се употребява непрекъснато. Но тя е подходяща точно в случая, тъй като една градинка или един кът с беседка, люлка и цветя трябва да бъдат поддържани и след като се направят.
И там е мястото на кошчето за боклук. А интересни идеи, които да подпомогнат поддържането могат да се почерпят и от чужд опит. Един от участниците в работилницата разказа за начина, по който може гражданите да се приучват да изхвърлят отпадъците си на определените за целта места – просто всяко едно кошче може да разполага с механизъм, който да "благодари" със звук при използването му.
От фондация "ЕкоОбщност" се готови да окажат съдействие за местни общности за осъществяване на идеите им да превърнат кварталното пространство в "свое пространство". Работи се по подхода Placemaking, който се основава на убеждението, че за оживяването на обществените пространства не са достатъчни само проектантските и архитектурни идеи и планове. Като реализация и модел на подхода, а и най-вече на успехът, който може да се постигне, за да се направи едно градско пространство по-жизнени, по-красиво и по-уютно, от фондация "ЕкоОбщност" стартират работа по три места в район "Красно село в София", където заедно с живущите и доброволци ще работят през лятото.