Не вземайте нищо от гробища!

Дух от отвъдното може да се засели в дома и да донесе болести и нещастия

по статията работи: iNews | 12.02.2025 | 15:45
Не вземайте нищо от гробища!
Ивайло Ангелов
Повече за:

Гробищата от векове са обвити в мистерия и суеверия, като едно от най-разпространените вярвания е, че вземането на предмети от това място може да доведе до нежелани последици. Според народните поверия дори най-незначителни неща като цвете, камъче или монета може да бъде носител на енергията на починалите и да привлече духове в дома на този, който го е взел.

В много култури се смята, че предметите, оставени на гробовете, принадлежат на починалите и служат като дарове за техния покой. Вземането на такъв предмет се възприема като оскверняване на паметта им и може да разгневи духовете. Това вярване е особено силно в българската народна традиция, където се предупреждава, че подобни действия могат да доведат до нещастия и болести.

Съществуват множество разкази за хора, които след като са взели предмет от гробище, са преживели странни и плашещи събития. Някои споделят за необясними шумове в дома си, усещане за присъствие на невидими същества или дори появата на призрачни фигури.

Особено силно е вярването, че вземането на пръст от гробище може да донесе изключително негативна енергия в дома. Това действие се свързва с привличането на смъртта и болестите, тъй като пръстта символизира самия гроб и енергията на отвъдното. За да се предпазят от случайно пренасяне на гробищна пръст, хората често измиват обувките и ръцете си след посещение на гробище.

 

Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.