Конфликтът в Украйна, еболата в Западна Африка, победният ход на "Ислямска държава" и още безброй много кървави новини ни карат да гледаме с голяма доза, ако не и с краен песимизъм за бъдещето на човешката цивилизация. За някои хора обаче светът върви към по-добро и ще става все по-справедливо място. Сред оптимистите е не кой да е, а компютърният магнат Бил Гейтс.
В годишния доклад на фондацията на Бил и Мелинда Гейтс прогнозите за следващите 15 години звучат доста добре.
"Ние смятаме, че в следващите 15 години ще видим огромна промяна за повечето бедни страни. Хората там ще живеят по-дълъг живот и ще бъдат по-здрави", пише в текста.
Според прогнозите в доклада в близко бъдеще все по-малко деца ще умират преди още да са навършили 5 години. През 2030 г. едно на 40 деца ще си отива от този свят на тази ранна възраст, докато днес това се случва с всяко едно от 20. В рамките на 15 години всички страни ще ваксинират новото поколение с препарати против диария и пневмония – двама от най-големите убийци на подрастващите. Разпространението на заболяванията също ще бъде сериозно намалено, след като хигиенните навици бъдат сериозно подобрени сред населението.
От фондацията предричат, че много бедни държави ще успеят да изградят силни и ефикасни здравни системи в следващите 25 години. Останалите страни пък след 15 г. ще имат по-добра грижа за новородените и малките деца. "Това означава милиони живи хора, избегнали смъртта", прогнозира документът.
До 2030 година броят на жените, починали по време на раждане, ще бъде намален с две трети, сочат прогнозите.
За същия период светът има шанс да заличи 4 заболявания от лицето на Земята, смята семейство Гейтс. "Можем да премахнем детския паралич още тази година от Африка и от всяка една държава в света в следващите няколко години", се казва в доклада. Благодарение на съвременната фармакология човечеството ще спре болести като речната слепота, елефантиазис и трахомата, която води до ослепяване.
Прогнозите за борбата с маларията са по-умерени, но пак остават оптимистични. Според тях болестта няма да бъде премахната изцяло до 2030 година, но дотогава човечеството ще има всички нужни средства, за да я пребори.
До 15 години борбата със СПИН ще достигне своята повратна точка, като броят на хората, започнали лечение, ще са повече от новоинфектираните в Субсахарска Африка.
Дигиталното банкиране ще бъде един от факторите, които ще откъснат страните от Третия свят от бездната на бедността, смятат семейство Гейтс. Според тях комунални финансови услуги ще дадат възможност на хората в развиващите се държави да имат контрол над собствеността си, което ще им даде възможност да променят своя живот.
Иновациите в земеделието пък ще решат проблема със световния глад, се посочва в доклада. Подобренията в аграрния сектор ще дадат практически възможност на хората в Африка да увеличат двойно реколтата си.
В документа се подчертава огромната нужда от това всеки да има достъп до образование, както и да се намали неравенството между половете от гледна точка на образоваността.
Ако през 2030 година заетите жени в Африка и Индия достигне до тази на мъжете брутният вътрешен продукт на двете страни ще нарасне с 12 %.