Държавни регулатори от 193 страни се събраха тази седмица в Дубай, за да ревизират широкообхватно споразумение относно комуникационните технологии, съобщават BBC.
Целите на форума, наречен "Световна конференция по въпросите на международните телекомуникации" (Wcit), не се приемат радушно от всички. От щатската интернет компания Google предупредиха, че събитието заплашва "свободния интернет", а представители на ЕС заявиха, че сегашната система работи добре.
"Ако не е счупена, не се опитвайте да я поправите", е мнението на Европейския съюз, изразено от ресорния комисар Нели Крус в Twitter.
За да защитят интернет статуквото, от Google дори пуснаха петиция в защита на "свободния интернет" с твърдението, че "само правителствата имат глас на ITU.. инженерите, компаниите и хората, които изградиха и използват мрежата, нямат глас".
От Международния телекомуникационен съюз (ITU) – агенция към ООН, обаче заявиха, че е необходимо да се предприемат действия, за да се осигурят инвестиции в инфраструктура и да се помогне на повече хора да получат достъп до интернет.
"Бруталната истина е, че интернет остава привилегия на богатия свят", каза по време на събитието д-р Хамадоу Тур, генерален секретар на ITU. "ITU иска да промени тази ситуация".
През годините агенцията разработва стандартите, които осигуряват базата за международната телефонна свързаност. Днес ITU продължава да се грижи за глобалния радио спектър и за определянето на орбитите на комуникационните сателити.
Организаторите на конференцията смятат още, че подобно събитие е необходимо, тъй като е първото подобно от 1988 г. насам и на него трябва да се вземат предвид големите телекомуникационни промени, които са настъпили през последните 24 години.
Сред недоволните от идеите на ITU са и представителите на САЩ, които смятат, че част от предложенията, поставени за обсъждане, са тревожни. "Някои от участниците предлагат ITU да има право да се меси в интернет политиката на отделните държави", казва Тери Крамер, американският представител на Wcit. За него подобно предложение е немислимо.
"Има и предложения, че правителствата трябва да могат да предлагат силов подход в регулирането на итернет, в управлението на съдържанието, което излиза в мрежата, на това, което хората търсят и на това, което казват", споделя Крамер. Според щатския представител подобни предложения основно нарушават "всичко, в което вярваме: нормите на демокрацията, на възможностите пред отделните индивиди. Ние ще силно ще се възпротивим на всички предложения от този вид".
Крамер споделя, че е особено загрижен от предложението на Русия, според което държавите-членки на ООН трябва да имат "равни права за управление на интернет" – ход, за който се предполага, че ще донесе повече цензура в онлайн пространството.
Друг обсъждан на конференцията въпрос, който предизвиква тревоги, е свързан с перспективата да се приемат правила, които задължават популярни уебсайтове да плащат такси, за да изпращат данни през мрежите на телекомуникационните оператори. Налагането на подобен модел е цел на Асоциацията на европейските телеком оператори (Etno), в която членуват мобилни гиганти като Orange, Telefonica и Deutsche Telekom.
Въпросните оператори искат налагането на т.нар. "базиран на качеството" модел, според който интернет компаниите трябва да плащат такси, за да стриймват видео или друго качествено съдържание, без да се опасяват от възникващи технически проблеми. Парите от въпросните такси ще отиват за инвестиции в мрежова инфраструктура, обясняват от Etno.
Тази идея се подкрепя от африкански държави като Камерун и страни от Близкия изток, но се отхвърля от САЩ и ЕС.