Очаква се в края на август да приключи строителството и да бъдат предадени приемната част, заедно с административна сграда, работилници и двете клетки на депо "Садината". Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова, която провери напредъка по строителството.
Депо "Садината" е част от проект "Интегрирана система за управление на твърдите битови отпадъци" в с. Яна, район "Кремиковци". В края на октомври ще бъде предадена и пречиствателната станция, в която ще се обработват отпадъчните води от депото, от столичния завод за отпадъци и компостиращите инсталации.
През есента ще започне изграждането на двете компостиращи инсталации на Хан Богров, които трябва да са готови до края на следващата година. След преработката отпадъците води ще са годни за напояване и част от тях ще се използват за нуждите на депото, за да се постигне максимална ефективност, каза Фандъкова, цитирана от БТА.
По думите й няма да има забавяне на проекта и ще бъдат спазени всички изисквания за качество. Задоволство от изпълнението изказаха и Матиас Шонфелд, представител на германската фирма, изпълняваща надзора на строителството и заместник-министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. Според столичния кмет конкурсът за изпълнител на завода за отпадъци върви по график, в момента се прави техническа оценка на офертите, а в края на август ще бъдат отворени и цените.
В конкурса участваха 11 големи български и чуждестранни консорциуми. По повод запитването по отношение на ДДС и държавната помощ за втора фаза на проекта, Фандъкова каза, че е избран вариант цялата инсталация да се експлоатира от общинско предприятие. По мнението на всички експерти, включително на Министерство на финансите ДДС е допустимо за този проект, добави Ивелина Василева.
Капацитетът на завода е 410 хиляди тона годишно, на двете компостиращи инсталации - за зелени и хранителни отпадъци - общо 44 хиляди тона, а обемът на четирите клетки на депото - 3 млн. куб. метра, каза заместник-кметът Мария Бояджийска. Изграждането на трета и четвърта клетка ще започне след запълването и рекултивацията на първите две - след около 15 години.
Количеството на депонираните отпадъци на депото в Суходол през тази година е намалено с 10 на сто, в сравнение с миналата, което ще удължи живота на депото, коментира Бояджийска. Заводът за отпадъците трябва да е завършен в края на 2014 г. От останалите 60 хиляди тона балирани отпадъци на площадка в Кремиковци, 40 хиляди тона ще се извозят на депото в Ловеч до няколко месец.
Водят се разговори с други общини за останалите 20 хиляди тона, с което ще се реши пробем от 2005 г., каза още Бояджийска.