20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване.
Пред Радио София председателят на Националното сдружение "Недвижими имоти" Александър Бочев обясни, че и в момента Законът за ДДС задължава физически лица, при определени условия, да се регистрират по ДДС.
"Тук водещото е дали сте задължено лице, а не дали сте юридическо или физическо лице. Можете да бъдете задължено данъчно лице по ДДС, дори и да сте физическо лице, ако извършвате системно дадена дейност или дейност по занятие и получавате възнаграждение за нея. В момента действащия закон също така казва, че сте освободени от ДДС, ако извършвате инцидентни продажби", обясни Бочев.
Той добави, че в момента Законът за ДДС задължава физически лица да се регистрират по ДДС, ако в рамките на една година продават 3 или повече имота. Според него има риск, ако новите промени влязат в сила, това да доведе до увеличаване на сивия сектор, посочи Александър Бочев.
"Ако говорим само за промените в Закона за ДДС то би било този вторичен пазар на ново строителство да се увеличи с Данъка добавена стойност или с 20%. Аз лично смятам, че това няма да доведе до драстични промени, защото този данък ще се начислява само върху добавената стойност, която всеки един продавач на този имот трябва да начисли", каза Бочев.
Все още не е ясно кога Народното събрание ще разгледа законопроекта.
Александър Бочев прогнозира, че докато има засилено търсене на имоти, цените ще продължат да вървят нагоре.