Навършват се 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. В цялата страна денят се отбелязва с редица събития.
Отбелязването на годишнината в Карлово започна в 9:00 ч. с архиерейска света литургия в църквата "Св. Богородица”, в която Левски е бил ръкоположен за дякон и е служил близо четири години. Стотици българи от цялата страна изпълниха едноименния площад в Карлово и посетиха родната къща на Васил Левски, разказва Нова тв.
"В малкото документи Левски е оставил ценни завети, които, ако слушаме, бихме постигнали много. Левски ни завеща да живеем заедно - всички етноси с общи закони”, коментира директорът на Националния музей "Васил Левски” Дора Чаушева в ефира на "Здравей, България”. "Той е възпитан и израснал като личност в Карлово. В Националния музей идват млади българи, които да се запознаят с живота и делото на Апостола”, добави кметът на Карлово Емил Кабаиванов.
В село Къкрина отбелязват деня с възстановка на залавянето на Апостола в Къкринското ханче. Владимир Брязов от клуб "Традиция” сподели, че организацията на събитието е много добра. Пламен Мяшков от Регионалния музей в Ловеч пък каза, че има много посетители в Къкринското ханче, сред които са и българи, живеещи в чужбина.
Във вените на Стефан Караиванов тече кръвта на Апостола. Той е единственият жив негов наследник в Карлово. "В дома на прадядо му открива две скривалища. Едното било за заблуда на турските заптиета, а през другото бягал Левски”, каза той. "Има врата, която води надолу към мазето. Пред нея е имало една закачалка, която е била пълна с дрехи, аби, принадлежности, за да не се вижда, че има врата. Той през тях си е проправял пътя и слизал надолу в избата. Оттам е бягал отзад към гората”, обяснява родственикът на Левски.
По стъпките на Апостола - от църквата до родната му къща, поеха десетки негови потомци. Сред тях и 13-годишният Борис Нанков. "Ние трябва да носим Левски в сърцето си, в душата си и трябва да помним неговите завети. Ако печеля - печеля за цял народ, ако загубя - губя само себе си”, каза тийнейджърът.
Кой предаде Левски? 152 години по-късно историците нямат еднозначен отговор на този въпрос. "Едни търсят конкретния предател, този който е посочил, че в Къкренското ханче. Други търсят колективния предател в лицето на ловчанските дейци. Трети търсят още по-широкото понятие на това, че целият народ едва ли не е предал Васил Левски”, отбеляза Чаушева.
В навечерието на годишнината Карлово поиска чрез Министерството на културата Националната художествена галерия да му предаде дигиталната експозиция "Изповедта на Левски". "Аз съм убеден, че ще намерим решение тази експозиция поне няколко месеца в годината да бъде в Карлово, защото в Националния музей в града ни идват над 100 000 българи - малки и големи, за са се запознаят с живота и делото на Апостола”, каза градоначалникът.
В Стара Загора, Хасково, Ямбол, Горна Оряховица и Чирпан почетоха паметта на Апостола с поднасяне на венци и цветя пред неговите паметници. Във Варна за първи път военният ритуал за отбелязването на годишнината се проведе на 18 февруари от 10.00 ч. пред паметника на Левски в Морската градина, където бяха положени венци и цветя и беше отслужена заупокойна молитва.