Има много висока вероятност България да получи финансова помощ от Европейския съюз. Това увери министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев след Националното съвещание на ръководителите на МВР.
До момента, по отношение на директното финансиране, въпросът е поставен на политическо ниво, което, по думите на министъра, е първата стъпка, когато се искат пари от Европейската комисия (ЕК). Има резултат, тъй като вече се признава извънредната ситуация в България, Гърция и Кипър, посочи министърът.
Тези три страни могат да кандидатства за получаване на средства, които са по два фонда - първият, е фондът за подпомагане на хора, търсещи убежище, а вторият е по отношение на външните граници. В единия фонд в момента има около 4 млн. евро за всички страни, а в другия - 9 млн. евро. От тези фондове ние ще получим една част.
Освен това вече е попълнен формуляр, описващ какви са нуждите ни. Този формуляр е приет и към момента се очаква на 1 октомври да дойде експертна комисия, която на място да провери какви са нуждите ни и тогава ще се вземе решение каква сума да ни бъде изплатена. Такава е европейската практика. Очакваме след посещението на европейските експерти, да получим директно финансиране в рамките на този финансов период, обясни Йовчев.
През следващия период средствата ще бъдат много по-големи, увери министърът. Тогава ще можем да кандидатстваме по три основни направления - външни граници, подпомагане при търсене на убежище и полицейско сътрудничество, като страната ни ще кандидатства и по трите.
До момента това, което е предприето е, че МВнР прави совалки като на срещите се алармира, че проблемът у нас е сериозен. МВР ще изпрати писмо до ЕК, в което ще обясни сериозността на проблема с бежанците у нас. Като въпросът ще бъде поставен и на двустранни срещи на заседанието на Съвета по правосъдие и вътрешни работи.
В момента в страната ни има регистрирано нарастване на емигрантите над пет пъти, многократно е прехвърлен и заложеният капацитет за настаняване на бежанци. Това се очаква да бъде отчетено и да се получат дори повече пари от планираните от ЕК средства за такива цели.
Кризата с бежанците показва също и, че можем да се справим с отговорността да бъдем част от Шенген, стана ясно от думите на Йовчев. Технически ние сме изпълнили всички ангажименти за влизането ни в системата.
"Няма държава, която да не признава, че България изпълнява всички изисквания. Някои държави изразяват по-скоро политически ангажименти по отношение на целесъобразността след присъединяването на България и Румъния към шенгенското пространство, заяви Йовчев.
"Моето мнение е, че в реална ситуация, каквато е в момента, с много силен миграционен натиск върху нашата граница, която е външна граница за ЕС, България се справя много добре и мисля, че никой не го отрича това.
При това този процес на наблюдение и защита на тази външна граница на ЕС се извършва съвместно със служители на Frontex (европейска агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на страните-членки - бел. ред.), т.е. няма съмнение, че България се справя и това трябва да бъде отчетено. В момента поемаме несъразмерен риск, съобразно нашите възможности, за да се намали опасността за ЕС”, коментира Йовчев.