За около 2,8 млн. българи вноските за пенсия могат да се вдигнат с между 32,31 и 112,5 лв.
Това ще стане, ако се приемат мерките на служебната финансова министърка Людмила Петкова, които тя ще консултира с политици, синдикати и работодатели, за да свали бюджетния дефицит до 3%. Сред останалите идеи е отлагане на вдигането на заплатите в образованието, МВР и военното министерство, облагане на свръхпечалбата на банките, амнистия за необявени печалби и доходи.
В пакета е заложено осигурителната вноска за пенсия от първия стълб (държавната пенсия) да се вдигне от 14,8% на 17,8%. В предложението на финансовата министърка не е предвидено увеличение на вноската от 5% към частните пенсионни фондове, която се плаща от хората, родени след 1959 г. Така реално, ако предложението се приеме, общата им осигуровка за пенсия ще възлезе на 22,8% от дохода. Към това обаче се добавят осигуровките за здраве, болнични и безработица, които ще вдигнат общата тежест до 30,3 на сто от заплатата.
С вдигането на минималната заплата до 1077 лв. вноската само за първа пенсия ще стигне 191,706 лв. С 5% за втория фонд сумата достига общо 245,56 лв. 69 лева ще е увеличението за средна заплата от 2300 лв., а за хората, които се осигуряват на максималния осигурителен доход - 112,5 лв.
От тази мярка според разчетите на финансовото министерство в хазната през следващата година ще влязат още 1,8 млрд. лева.
В края на август актюерският доклад на Националния осигурителен институт (НОИ) показа, че държавата трябва да ограничи щедростта си към пенсиите и те да растат с по-малък темп, като за целта трябва да се направят и реформи. Тогава те разписаха два сценария. Според първия осигурителната вноска за пенсия за родените след 1959 г. трябва да започне да се увеличава от началото на 2025 г. Идеята бе това да става плавно - само с един процентен пункт на всеки 5 години. Така според актюерите тя трябва да стигне 19,8% от осигурителния доход през 2045 г. А сега финансовото министерство предлага скокът да е още от догодина до 17,8%.
В доклада на НОИ обаче бе уточнено, че вдигането на размера на вноската е твърде непопулярно решение, което ще има неблагоприятни последици върху разполагаемите доходи на хората и върху конкурентоспособността на икономиката ни, пише "24 часа".
Вторият алтернативен сценарий, предложен от актюерите, бе за промяна на швейцарското правило, по което ежегодно се вдигат пенсиите - вече да се отчита само ръстът на инфлацията. Сега формулата му е 50% от инфлацията и 50% от средния осигурителен доход.