Петър Москов: По-малко да се плаща по клинични пътеки на болници с превишени разходи
Лекарският съюз отхвърля всички предложения на НЗОК за покриване на дефицита от 200 млн. лв.
Ако се намаляват цените на клиничните пътеки, то това трябва да бъде за сметка на някои болници, които са си позволили по-големи разходи от договорените с касата. Това заяви министърът на здравеопазването д-р Петър Москов по повод споровете около предложените от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) мерки за покриване на дефицита й.
Надзорният съвет на Здравната каса предложи на Българския лекарски съюз (БЛС) да се намалят с 18,7% цените на клиничните пътеки в болниците. Съсловната организация очаквано отхвърли предложението и настоя държавата да потърси други механизми за дофинансиране на здравната система. Преговорите между двете страни продължават и следващата седмица.
В момента касата разполага с резерв 90 млн. лв. и ако не се вземат мерки за съкращаване на разходите на болниците, до края на годината дефицитът в бюджета й ще прехвърли 200 млн. лв. НЗОК предлага или да се намалят цените на клиничните пътеки, или да се върви към изваждане на дейности от болничната - в извънболничната помощ, мотивира предложенита председателят на Надзорния съвет на касата Кирил Ананиев.
Според Лекарския съюз тези сметки са преувеличени и дефицит в касата няма да има. Лекарите се позоваха на финансови доклади на касата за първото тримесечие, които не показвали преразход на средства, както твърдят от НЗОК.
Разчетите на Ананиев обаче показват обратното. Към 30 април разходът на лекарства за домашно лечение е бил по 54 млн. лв. на месец, а парите до края на годината ще стигнат за 41 млн. лв. месечно. Разходът за лекарства за домашно лечение, доплащани от касата, се е увеличил с 10% спрямо същия период на 2014 г., посочи финансистът. Месечният разход за онколекарства за болниците досега е бил 19 млн. лв., а средствата до края на годината ще стигнат за 11 млн. лв.
Разходът за болничната помощ досега е бил по 132 млн. лв. на месец, а до края на огдината ще са по 117 млн. лв., каза Ананиев.
Като причини за недостига на средства той посочи първоначалното орязване на годишния бюджет на касата с 80 млн. лв., ранното разпределение на резерва на НЗОК и включването на нови дейности за плащане от касата за още 35 млн. лв. На преговорите, които ще продължат и през следващата седмица между НЗОК и БЛС, ще бъде обсъдено предложението за изкарването на някои клинични процедури от болничната - в доболничната помощ. Лекарският съюз обаче е резервиран и към тази идея и не дава гаранции, че ще я подкрепи. Обсъждане ще има и за намаляване на цените на клиничните пътеки във всички болници.