Новите мерки провокираха масово недоволство в цялата страна.
Граждани излязоха на протест срещу сертификата в столицата още сутринта. Стигна се и до агресия – мъж нападна министъра на образованието министър Николай Денков прояви мъж със знаме на партия "Възраждане".
Партия "Атака" протестира там по същото време, предаде бТВ.
От полицията съобщиха, че има задържан, но без да кажат дали това е мъжът със знамето. По първоначални данни той е на 45 години, съобщават от пресцентъра на МВР. Наложена му е мярка "полицейско задържане" за срок до 24 часа. Предстои образуването на бързо производство за хулигански действия.
По-късно протест срещу Covid сертификатите блокира движението в центъра на София, допълва БНР.
Беше блокирано движението по столичните булеварди "Мария Луиза" и "Александър Стамболийски". Кордон от полицаи пазеше входа на здравното министерство.
Протестиращите коментираха:
"Изключително възмутително се погазват гражданските ни права. Има страшно много слаби места и пропуски в начина, по който се организират противоепидемичните мерки".
"Заповедите на правителството в момента са абсолютно против всякакви демократични практики. Аз нямам против ваксините, нека всеки да се ваксинира, но това да остане само наш, личен избор, а не да бъдем принуждавани, ръцете ни да бъдат извивани".
"За мен това са финансови интереси преди всичко".
БГНЕС съобщи, че един човек от протестиращите е задържан заради хулигански прояви.
Във Варна над 200 души опитаха да влязат в Регионалната здравна инспекция, за да се срещнат с ръководството.
Десетки, недоволни от въвеждането на "зелен сертификат" за посещения на закрити обществени места, се събраха пред сградата на РЗИ-Варна, предаде репортер на Радио Варна.
Някои от участниците в протеста споделиха, че се чувстват застрашени от това да не загубят работата си, тъй като отказват да се ваксинират.
Сред протестиращите имаше и представители на екскурзоводския бранш, които се оплакаха, че са принудени да си сменят професията.
Събралото се множество скандираше "Долу маските, долу мутрите".
Стигна се и до сблъсък с полицията.
Няколко души се опитаха да нахлуят в сградата на здравната инспекция.
Те настояха да се срещнат с представители на РЗИ, но органите на реда успяха да ги спрат.
Част от недоволните блокираха за кратко движението и в двете платна на бул. "Левски".
В резултат се получиха задръствания, а някои от пътуващите заявиха, че заради протеста ще закъснеят за работа. Присъстващите репликираха, че заради ковид ситуацията отдавна са без работа.
В Бургас пък протестът прерасна в гражданско неподчинение - блокираха ключови булеварди и спряха временно градския транспорт. В продължение на 4 часа протестиращите блокираха кръстовища и с шествие преминаха по централни булеварди в града, където затрудниха пътния трафик. Към протестиращите се присъедини и зам.-областният управител Асен Бонджев. Близо 200 души се включиха в протеста, който започна с митинг пред РЗИ в града.
"Искаме всичко да се върне по старому. Мен не ме е страх от нищо. Да сложа по две, по три, по петнайсет дози бустерни и каквото си искат още. Да си сложат по един абокат да си вливат ваксината денонощно, нямам нищо против. Не искам мен да ме задължават да си слагам каквото и да е било в тялото."
Снимка: БНР
Половин час след началото на протеста, организаторите решиха да се срещнат с директора на здравната инспекция д-р Георги Паздеров. От РЗИ, обаче, заключиха външната врата, а протестиращите влязоха в пререкания с охраняващите сградата полицаи.
Отказа за среща с директора на РЗИ породи спонтанно решението за блокада на бул. "Сан Стефано" . За полови час протестиращите застанаха в плътен кордон на пешеходната пътека пред централната автобусна спирка, а в блокадата попаднаха 10 автобуса на градския транспорт. След това със скандирания те тръгнаха на шествие по централните булеварди на Бургас.
След кратък престой пред сградата на областната управа в Бургас, зам.-областният управител Асен Бонджев излезе да се срещне с протестиращите. "Съжалявам, че се налага да съм в тази позиция, защото би следвало да съм тук сред вас." Малко по-късно Асен Бонджев поведе протеста обратно към РЗИ, където този път протестиращите бяха приети от директора на РЗИ д-р Георги Паздеров.
На финала беше изготвена подписка с 13 искания. Сред тях са отмяната за изискването за зелен сертификат, свобода на достъп до учебните и здравни заведения, свободно право на избор за носене на маски и ваксиниране, аутопсия на починалите от ковид.
Ако мерките не бъдат отменени до полунощ, протестиращите заплашиха да организират нов протест в Бургас още утре в 12 часа.
Недоволство имаше и в Пловдив. На двудневен бунт срещу новите мерки се вдигат пловдивчани, пише "Марица". Организатор на протестните действия е Сдружението на заведенията в България. Недоволството си граждани ще изразят в четвъртък и петък пред сградата на РЗИ-Пловдив, като началото е от 15 часа и през двата дни.
"Това не е протест! Това е БУНТ! Стига лъжи! Стига дискриминация! Пловдив излиза на протест срещу последната заповед на министър Кацаров!", гласи анонсът за двудневното недоволство.
Протестиращите твърдят, че зеленият сертификат е медицински геноцид.
А само на метри от протестиращите срещу ваксините се изви опашка от желаещи да си сложат препарат. Здравната инспекция разкри втори кабинет заради наплива от желаещи.