Трети ден продължава ефективният протест на длужителите от сектор "Сигурност" в столицата. От тази сутрин обаче полицаите положиха началото и на палатков лагер на жълтите павета пред сградата на парламента, където до преди година и половина бяха шатрите на протестиращите срещу правителството на Орешарски.
Засега палатката до паметника на Цар Освободител ще е една, като служителите от сигурността ще дежурят в извънработно време на смени. Не е известно колко време ще продължи протеста им, но пред парламента постоянно ще има по 10-20 човека, обявиха инициаторите на протеста пред Нова телевизия.
"Очакваме заинтересованите страни - в случая парламентът и министерството, да намерят начин да започнем ефективни преговори по нашите искания...Краят на протеста ще бъде тогава, когато нещата започнат да се променят", заяви по БНР Илия Кузманов от Синдикалната федерация на служителите в МВР. "Протестите ще продължат, докато не бъде намерено решение или не бъдат подадени оставки", заяви Валентин Попов от Синдикалната федерация на служителите в МВР.
В събота полицаите поискаха оставките на вътрешния министър Румяна Бъчварова, на заместника й Красимир Ципов и на главния комисар Николай Николов. В петък пък опитът за преговори с Бъчварова и Калфин приключи безрезултатно. След срещата Бъчварова заяви, че не е чула ясни възражения по същество. Според нея протестът цели да се създаде напрежение и да се демонстрира конфронтационна позиция с МВР. Протестиращите пък определиха разговора като фарс.
Само синдикатът на огнеборците и спасителите не е поставил искане за оставки, а за продължаване на преговорите и за промени в предлаганата пенсионна реформа и в правилата за работа по границата. Това каза по БНР председателят на Националния синдикат на пожарникарите и спасителите "Огнеборец" Любомир Еленков.
Припомняме, че от петък насам полицаи, пожарникари, спасители, подводничари и митничари протестират срещу предложението на управляващите да се повиши възрастта за пенсиониране в сектора.
Полицаите са недоволни и от продължаващата операция по охраняването на турската ни граница срещу потока от бежанци, заради която са принудени да полагат извънреден труд далече от дома си. Шатрата е покрита със снимки, които илюстрират нагледно примитивните и тежки битови условия през зимата на полицаите, командированите на границата.
Зам.-министърът на вътрешните работи Цвятко Георгиев изрази готовност за продължаване на преговорите. Той обясни, че в промените всъщност се запазва диференцираната възраст при пенсиониране, за което полицаите настояват. Зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов пък съобщи по БНТ, че в момента тече конкурс за назначаване на 200 нови гранични полицаи и до началото на юли процедурата ще приключи. След това вече няма да се налага да се командироват полицаи от други места на границата с Турция.