"Тази година остават същите начини за влизане във ВУЗ и излизане от средното образование. Нищо не се променя тази година. Ще се обсъжда, обаче, по-нататък евентуално да се промени системата за влизане във висши учебни заведения в България", заяви в студиото на Нова телевизия министърът на образованието проф. Тодор Танев.
"В България за първи път идва голяма европейска програма за растеж в образованието, която ще финансира основно качеството, а не масовостта. Чрез нея трябва да осигурим качествени влизащи и преподаващи. Предвижда се и общ изпит "за мислене” при приемане във висшите училища, но това е за бъдещ период", допълни министърът.
"IQ на българите е абсолютно достатъчно да заемат чудесни университети. Ние вероятно не бихме ползвали тази система, защото тя е западна. Ние ще я адаптиране в България, ще я обсъждаме широко и ще има пробен период за някои от ВУЗ-овете”, обясни проф. Танев.
Идеята е да се повиши качеството на ВУЗ-овете, които за България били завишен брой. По тази причина министърът обмисля намаляването броя на университетите у нас, в момента в България действат 51 висши учебни заведения.
"Ще се опитам леко, по тяхно желание. Ние нямаме право да се месим в академичната автономия. Ще питам на каква база можем да го направим, но това те трябва да го решат. Сливането е възможно, такъв е и словашкият опит", обясни проф. Танев.
Министърът коментира и предложението, което беше прието остро, да има субсидии и за частните училища у нас.
"Нямаме право да лишим ученик от частно училище от неща, които той като дете е длъжен да има и държавата гарантира на всички деца. Например, учебниците от 1-ви до 7-ми клас се субсидират от държавата, независимо в какво училище са децата. Става дума за още малко увеличение в посока на задължителната част от учебната програма, което означава известни плащания", обясни министърът на образованието.