Нов проект на МРРБ представи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в ефира на bTV. Тя показа карта на България, отпечатана късно вечерта, която отразява развитието на страната като кръстопът.
Отпечатана карта е на нов пътен проект, с който България може да се превърне във важен транзитен пункт в Европа. Новата инициатива предвижда изграждането трасе по маршрута Русе – Велико Търново – Свиленград – Истанбул. Така европейският коридор номер 9 ще свързва по-бързо Босфора с Одеса.
Лиляна Павлова обясни и целта на министерството за строителството и свързване на участъците от Турция към Русе. Концепцията е Русе-Бяла-обход на Бяла-през Велико Търново, който е важен приоритетен участък. "Европейските средства не са безкрайни и няма да стигнат за всичко и 300 км скоростен път от Русе до Хаинбоаз ще бъдат осигурени от инвеститор, който да изгради този участък", обяви още регионалният министър.
"Тази инвестиция поради големия трафик може да се избие много бързо", смята Павлова. Запитана кога тази карта ще се превърне в реалност, тя каза, че когато инвеститорите проявят интерес, би следвало, че до края на годината да има преговори за концесията. На въпрос кога ще бъде готов пътят, Павлова обясни, че проектът е в самото начало, но стандартното строителство на подобен път отнема до 2 г.
Така - до 3 г. тази инвестиция може да бъде реализирана и така да се осигури извеждането на трафика от и към страната от Турция, увери Павлова.
От 1 юли е гарантирано, че се пуска магистралата до Сливен и ще стигаме по-бързо до морето, обеща регионалният министър. Дори се очаква, че до 1 юли ще бъде пусната АМ "Тракия" и до Петолъчката. "По самата магистралата потъвания няма, всичко е оправяне и се надявам, че тази година ще стигаме до морето по-сигурно и безопасно", каза още Лиляна Павлова.
По думите й пътен възел "Меден рудник", при Бургас също ще бъде пуснат в края на юни месец.
Запитана дали ще се строи на първа линия на плажа, Лиляна Павлова изрази лично мнение, че на плажа не трябва да се строи, не трябва да има големи бетонни хотели. "Това, което предлагаме, става въпрос за 100-те метра, но там може да се строят летни площадки и други развлечения, но не и големи хотели. Каквото и застроено, е застроено - за съжаление. Тук говорим за нови територии, където да се забрани строителството на големи хотели, а да има само атракциони", обясни Лиляна Павлова.
На въпрос за искането на кметовете в района, които са "против" забраната за строителство на първа линия на морето, Павлова бе категорична, че това е нейното мнение и смята, че не трябва да има бетонни хотели на брега.
"Където и да погледнем, строим във всички посоки", похвали се министърът. "За мен качеството на магистралите е много важно".