Вариантите за избор на служебен премиер не са много и изборът няма да бъде труден. Димитър Главчев е най-вероятната кандидатура за този пост. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" математикът и анализатор проф. Михаил Константинов.
Има две възможности според него за избора на президента: Да продължи мандата на сегашния служебен премиер Димитър Главчев или да назначи подуправителя на БНБ Петър Чобанов за служебен министър-председател, който вече потвърди пред медиите, че би приел такова предложение. "Предвид малкото време, което остава до евентуалната дата на изборите, е добре човек, който е понатрупал известен опит на този пост, да поеме длъжността отколкото някой, който тепърва ще се учи. Така че вероятно г-н Главчев с голяма част от сегашния кабинет ще остане на поста. Това показва приемственост."
Михаил Константинов обясни също, че от големите партии в момента стабилни стоят само ГЕРБ и "Възраждане", а от малките партии остава стабилна само ИТН. "Всички други парламентарно представени партии са в насипно състояние. И тази вътрешнопартийна нестабилност се отразява и на възможността да се конструира устойчиво управление," каза той и посочи, че първо партиите трябва да си оправят "задния двор", да стабилизират партийния си живот и тогава да се правят коалиции и избори.
"За съжаление голяма част от политическите партии у нас са изхабени, няма какво ново да предложат като политическа концепция, техните лидери са омръзнали на хората. Така че ако искаме нещо да се подобри в българския политически живот, трябва да минем към т.нар. смяна на поколенията или поне ръководителите на големите политически партии трябва да бъдат подменени," обясни проф. Константинов.
По думите му изборите в България се провеждат на много високо ниво, като освен това България поддържа много добра база данни за провеждането на изборите от началото на демократичните промени. "Това позволява да се изучи социалната динамика в България," поясни той и добави, че в момента се случва едно безпрецедентно често явяване на избори, което е характерно не само за България, но и за държавите в Европа.
Според него политическата турбуленция по целия света е дълбоката причина за неустойчивия политически живот и у нас. Войната в Европа, конфликтите в различните места по света, предстоящите избори в САЩ с неясен резултат – "светът живее в абсолютна неопределеност и това се отразява и на политическия живот у нас".