Протестиращите срещу цените на горивата в София преместиха протеста си от храм-паметника "Св. Александър Невски" към магистрала "Люлин". Автомагистралата бе открита официално днес.
По изчисления на протестиращите един километър от магистралата струвал 9 млн. лева. Според тях тази цена е изключително висока, освен ако "няма златни нишки в асфалта", съобщава БТА.
Освен срещу изкуственото повишаване на цените на горивата, днешният протест прерасна в недоволство срещу монополите в България. Те предложиха всяка година минималната работна заплата да бъде увеличавана с 50 лева.
Все по-малката численост на протестиращите, насъбралите се днес обясниха със страх. По думите им държавата се опитва чрез полицията да осуети протестите им, като се съставят необосновани актове за нарушения на шофьорите.
По думите на Чавдар Здравков - председател на организацията СИЛА, която е инициатор на протестите, при предишния са били съставени 150 актове за нарушения.
Засилено е полицейското присъствие в София. Освен патрулки, има и много полицаи с мотори. По пътя за "Люлин” има огромно задръстване, движението е силно затруднено.
Около стотина от протестиращите срещу високите цени на горивата в София се опитаха да достигнат до мястото, където се извършва церемонията по откриването на обекта. Това каза Славян Желязков.
Протестиращите тръгнаха с колите си от София към АМ "Люлин”, но са били спрени на пътя от представители на реда. Протестиращите са оставили колите си и са тръгнали пеша към магистралата "Люлин”.
Целта на протестиращите е да поставят пред премиера Бойко Борисов въпроса за цената на съоръжението, което според тях, за цената си, трябва да е със златни нишки.
При откриването на магистралата премиерът Бойко Борисов заяви, че за първи път дава разрешение за ползване за цяла магистрала. Борисов посочи, че в хеликоптера на път от Видин за София е попитал генералния директор на ГД "Регионална политика” в ЕК Дирк Анер – какво е направила Германия, за да тръгне нагоре и Дирк Анер отговорил "магистрали”. Премиерът каза – нека да не сме по-умни от германците, от французите.
Той апелира всички, които ще карат по магистралата, да не чупят мантинелите: "Много ви моля, да не ми чупите мантинелите, защото не е останала нито една здрава мантинела в София”, каза той.
Борисов каза, че от днес ТИР-овете няма да минават през София. Той е разговарял с министър Цветанов – от 1 юни в събота и неделя ТИР-овете да спрат да се движат по републиканската пътна мрежа. Ограничението е единствено, за да се спасят човешки животи.
Същевременно кметът на село Голямо Бучино Стефан Зафиров съобщи, че 2 млн. лева щети са нанесени на селата, през които минава автомагистрала "Люлин" .
Провела се е среща с кмета на Перник Росица Янакиева, на която е обсъдено дали да има протести по време на церемонията по откриването на аутобана, но е взето решение да се даде срок до 25 май за отстраняване на щетите.
Ако пораженията върху инфраструктурата в района не бъдат отстранени и то качествено, на 25 май ще има протести, допълва Дарик радио.
Кметът на Голямо Бучино определи като престъпен начина на отстраняване на щетите. Той даде пример с това как фадромата е съборила указателната табела с надпис Голямо Бучино. Тази магистрала цепи селото на две. Нямаме достъп до нея.
Второстепенният път не искат да го оправят, само го изкъртиха. Това, което са закърпили, ще се махне след един-два валежи и ще останем без връзка със София. Не може да ползваме магистралата, нямаме отбивка, само прах и мръсотия. При нас са най-къси шумозаглушителите, затрупани са деретата. При един дъжд всичко това ще слезе към селото.
Борисов каза, че до 28 май е дал указания – да бъдат уредени отношенията на жителите на пернишките села с турската фирма – изпълнител на проекта "Мапа Дженгиз” за възстановяване на щетите от строежа. "Нека се зарадват днес на магистралата”, каза Борисов.
Строителството на автомагистралата започна през 2007 г. и цената й е 185 млн. евро. Изпълнител на строителните дейности е турската фирма "Мапа Дженгиз".
Тази стойност включва и Адендум 3 - Проект ИСПА мярка 2001/BG/16/P/PT/004: "Строителство на АМ "Люлин”: Софийски околовръстен път – пътен възел "Даскалово” от км 0+000 до км 19+135”.
Безвъзмездната финансова помощ по Програма ИСПА е 75%, а финансирането от националния бюджет възлиза на 25% от общия бюджет.
*Информацията е актуализирана към 15.30 часа.