Хакери измислиха нов начин да крадат личните ни данни на потребителите. За целта те използват "Microsoft virus phone call”. Измамниците лъжат хората, че компютрите им са заразени с вируси и за да се отърват от тях, трябва да се обадят на спешния телефон, който им излиза в прозореца.
За да разпространят програмите менте, самозванците създават фалшиви уебсайтове, в които се предлагат оферти за антивирусни програми на потребителите.
Когато купувачите изтеглят програмата, започват да им излизат съобщения, че тя не може да се инсталира и да се свържат с поддръжката за повече информация.
Когато хората се обадят на "поддръжката", те дават разрешение на хакерите и достъп до компютъра си.
Тогава започват да излизат съобщения на клиентите, че техните машини са заразени с фалшиви "вируси".
Следващата стъпка на мошениците е да уведомят потърпевшите, че трябва да плащат за поддръжка, от която нямат нужда. А това може да се окаже много доходоносен бизнес за шарлатаните, защото сумата, която трябва да плащат за "поддръжка", може да възлезе на хиляди долари годишно.
"Индустрията с онлайн поддръжка в момента в сериозна беда", коментира Джером Сегура от Malwarebytes компанията, която първа регистрира проблема.
"Има твърде много измамници, които са прекалено агресивни в достигане до хората, обаждания, онлайн реклами или фалшиви изскачащи прозорци трябва да се внимава", допълва той пред английския вестник The Guardian.
Централите на повечето измамници са разположени в Индия, като те се представят от името на Microsoft. Властите предупреждават да бъдем внимателни, когато пазаруваме в онлайн пространството, защото там има много измамници.