Следим сделката за ЧЕЗ. По принцип правителството няма отношение към това на кого ще продаде своите активи ЧЕЗ. Има регулаторни органи в България, които ще преценят дали този купувач е приемлив с оглед на нашето законодателство.
Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова в предаването "Тази сутрин" по БТВ.
Петкова припомни, че трите ЕРП-та са приватизирани, те са частна собственост.
Това е сделка, която се реализира по чешкото законодателство, няма как българското правителство да оказва въздействие на подобен тип сделки, нека да се спре с тези спекулации, призова енергийният министър.
Регулаторните органи в България ще се обявят за сделката на ЧЕЗ. Комисията за финансов надзор вече прави проверка, следва да се произнесе Комисията за защита на конкуренцията и след това КЕВР. В Министерството на енергетиката имаме писмо от председателя на КЕВР Иван Иванов, той свиква работна група и в нейните рамки ще разработят критериите по закона за енергийното регулиране. Ще успеем да се справим с общи усилия, подчерта Петкова.
Свидетели сме на това, че предишната сделка за ЧЕЗ не беше одобрена от КЗК, мисля, че това вече е приключило, заяви още министърът на енергетиката.
"Всяка една компания има право да участва в инвестиционни проекти. Друг е въпросът дали регулаторните органи ще одобрят дадена сделка. Така се случи с предишните купувачи на ЧЕЗ. С Гинка Върбакова не коментираме сегашната сделка. С нея се чуваме за празниците. Не искам да коментирам твърденията, че сегашната сделка се случва в тежка корупционна тишина. Трябва да оставим компетентните органи да си свършат работата и да спрем с инсинуациите, че има политически гръб зад тази сделка. Има органи, които ще се произнесат по тази тема", припомни Теменужка Петкова.
"Колегите в ТЕЦ "Марица Изток" 2 са реагирали много адекватно. Пожарът е нещастен инцидент и няма да се отрази на енергийната сигурност на страната. Ние ясно сме заявили, че ще разчитаме на този вид енергетика. В нашите планове е заложено използване до 2030 година с хоризонт до 2050 година. ТЕЦ "Марица Изток" 2 не се е отказал доброволно от студения резерв. Имаше смущения в електроенергийната система на страната. Беше възложено на ТЕЦ "Марица Изток" 2 да доставя ток за битовите потребители, защото това е най-важното, и нямаше как да се поддържа студения резерв. Не е вярно, че всичко е било в интерес на ТЕЦ "Варна". Всичко това беше в интерес на енергийната сигурност на страната. В момента ТЕЦ "Варна" работи и осигурява студения резерв в страната. Той отговаря на бсолютно всички технически изисквания", каза още Теменужка Петкова.
"Предстои да разберем дали проектът АЕЦ "Белене" ще е неизбежен. Това ще стане на 19 август, когато изтича крайният срок за подаване на оферти. Тогава ще разберем колко инвеститори са заинтересувани от проекта и ще проведем преговори. Държавата не бяга от този проект. Ясно сме заявили, че ще участваме с апортни пратки, но ще държим АЕЦ "Белене" да бъде изграден на изцяло пазарен принцип. Има всички предпоставки за реализацията на този проект и се надявам това да се случи", каза енергийният министър.
"Цените на тока се определят от КЕВР. Увеличението на цената на тока ще бъде в рамките на годишната инфлация. "Булгаргаз" са поискали намаление на цената на природния газ. Това се дължи на добрите сделки, които дружеството е сключило. Утре в парламента ще се гледа Закона за енергетиката, който също ще допринисе за добарата работа в сферата на енергетиката", завърши Теменужка Петкова.