Между среден 3,30 и много добър 4,90 по шестобалната система варират оценките, които са поставили граждани по време на национално проучване за работата на кметовете в общините.
Това съобщи Иво Желев, управител на агенция "Естат", по време на пресконференция, на която бяха представени окончателните данни от националното проучване "Удовлетвореност от местната власт в големите български общини".
Проучването е осъществено сред жителите на 25 областни центъра в периода 2010-2011 г. и обхваща мнението на повече от 10 500 души и над 5 000 публикации в регионални медии.
"Нашите кметове са четворкаджии", заяви Иво Желев, докато представяше данните. Той посочи, че най-висока оценка за работата си са получили кметовете на Бургас, Монтана и София. Последните двама са получили оценка много добър 4,83, а кметът на Бургас много добър 4,89. Най-слабо са оценени кметовете на Ямбол, Видин, Стара Загора, съответно със среден 3,46, 3,36 и 3,30.
Оценките на кметовете са по-високи от тези на общинските съветници, посочи още Иво Желев. Това е така, защото на общинските съвети се гледа като на арена на разпри и на безпринципни съглашения, подчерта той. Най-високо оценени са общинските съвети във Варна, София и Монтана, а най-слабо оценени са тези във Видин, Ямбол и Кърджали. По отношение на администрацията Варна и София отново водят класацията, а на последните места в нея са Пловдив и Кърджали.
Осреднената оценка от цялостното проучване за кметовете е 4,07, за общинските съвети - 3,70, и за местната администрация - 3,96. Така общата оценка за цялостната работа на местната власт е 3,90 и показва висока неудовлетвореност на гражданите.
Средната оценка за икономическото състояние на общините е 3,50 по шестобалната система, сочи проучването. Няма осезаеми промени в качеството на живот в българските общини след приемането ни в Европейския съюз.
В районите с най-благоприятни изменения делът на удовлетворените едва достига една трета от населението, докато в най-изостаналите той е под 20 на сто. Най-осезаеми промени към подобряване на качеството на живот чувстват гражданите в София, Бургас и Пловдив, а най-малки - в Смолян, Търговище и Кърджали. Статистиката сочи, че големите градове се справят сравнително добре с кризата, докато в по-малките общини положението е тежко, уточни Иво Желев.
Основните проблеми за решаване, които участниците в проучването посочват, най-често са безработицата, ниските заплати, здравеопазването и инфраструктурата. Безработицата е основният проблем, който поглъща съзнанието на над половината от хората в Ловеч, Смолян, Видин, Разград и Враца. Ниските заплати и пенсиите вълнуват най-много жителите на Монтана, Велико Търново, Кърджали и Стара Загора.
Здравеопазването е посочено като най-спешен за решаване проблем сред гражданите на Бургас, Пловдив и София, а инфраструктурата е най-важна за Варна, Сливен и Велико Търново.