Запознах се внимателно с предоставения от ЕК пакет по разширяването, съдържащ стратегически доклад за напредъка на Република Македония, и не можем да се съгласим с някои формулировки в него. Според нас докладът на ЕК за напредъка не отразява адекватно ролята на Македония в регионалното сътрудничество и състоянието на двустранните отношения между България и Македония. Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев на среща с еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле.
Според президента в основата на тенденцията, която се наблюдава в Македония, е едностранната интерпретация на историята в силно националистически дух. Плевнелиев подчерта, че властите в Скопие ще отключат перспективата за еврочленство не чрез пропаганда и маркетинг кампании, а чрез реални реформи и действия на добросъседство.
"Крайно време е управляващите в Скопие да приключат с антибългарската си кампания, с подмяната и манипулирането на историческите факти. Отговорният европейски подход към съседите и към следващото поколение е да запазим и съхраним историята такава, каквато е" каза президентът.
Той припомни, че между нас и Гърция имаше желязна завеса преди 20 години, както и за териториалните проблеми с Турция "Нашите проблеми с Македония са много по-малки и с лесно решение. На "пипъл то пипъл” контакт нямаме проблеми, очакваме политиците в Скопие да си свършат тяхната работа, да спазват декларацията за добросъседство, да спрат кампанията срещу България.
Необходими са инициативи и резултати за добросъседство. Готви сме, разполагаме с цялото време, денонощно да ги подкрепяме, да помагаме и да работим заедно с тях, каза още президентът", изтъкна той, но бе категоричен, че не можем да дадем евросертификат на действията на управляващите в Скопие, които системно налагат идеология на омразата към България.
От своя страна Щефан Фюле подчерта, че бившата югославска република трябвало да чака дълго време пред една затворена врата, очаквайки членство в НАТО и ЕС. "Аз съм от онези хора, които твърдо вярват, че не е добре да оставяме на партньорите дълго да чакат пред вратата. Вярвам, че интеграцията е най-доброто средство, за да се справим с национализма. Убеден съм, че изолацията подхранва национализма", добави Фюле.