Аптеките масово спират да зареждат нови лекарства, тъй като фармацевтите държат да изчакат да влязат в сила новите надценки на медикаментите, съобщава bTV.
Докато този момент настъпи, всяко натрупано старо количество може да доведе до загуби за аптеките.
От фармацевтичния съюз алармираха за опасност от дефицит на лекарства, защото аптекарите не са склонни да се презапасяват. Те смятат, че това е неизгодно за тях, тъй като никой няма да им даде компенсации за наличните количества, които ще им се наложи да продават на по-ниски пределни цени.
Част от пациентите ще са принудени да чакат, за да получат лекарствата си, обясниха от Националната аптечна камара.
Проблемът се задълбочава от факта, че все още не е ясно кога промените ще излязат в Държавен вестник и съответно откога аптеките и дистрибуторите ще слагат с по 2% по-малки надценки. Няма да има гратисен период за наличните количества лекарства.
Фармацевтите са задължени дори и да са закупили на по-високи пределни цени медикаментите, да ги продават на по-ниските. Според някои от тях настоящето изчакване е начин да минимизират загубите. Това обаче ще доведе до връщане на пациенти, отбелязва Антон Вълев от Националната аптечна камара.
Един от най-големите дистрибутори твърди, че няма как да бъдат направени компенсации за аптеките, тъй като лекарствата са изтъргувани по старите правила.
От своя страна, Министерството на здравеопазването е категорично, че няма да бъде даден гратисен период. Причината е, че тази практика съществува единствено в държави, които имат фиксирани цени на лекарствата. България обаче не е от тях.