Поетът Владислав Христов е един от отличените автори на Международен хайку конкурс, провеждащ се ежегодно в Токио, Япония. В 35-ото издание на този престижен конкурс са участвали над 30 хил. автори на хайку от близо 60 държави, а стихотворението на Владислав Христов е сред отличените със специалната награда за високо качество. Той е съставител и на първия учебник по хайку на български език и е сред най-влиятелните хайку поети в световен мащаб.
В последните години хайку е не само литературен, но и социален феномен, подчерта пред БНР и предаването "Хоризонт до обед" Владислав Христов. По думите му тези кратки текстове много бързо се споделят в социалните мрежи.
"В момента стотици хиляди души от цял свят пишат хайку. Това е повод да се споделят мисли, да се обменят енергии, идеи, култури. Радвам се, че и България е в топ местата по хайку. Това, предполагам, се дължи на сходното ни светоусещане с японското", обясни той.
Важно е да имаме очи за случващото се и улавяйки го, да го споделим с читателите, посочи тайната Владислав Христов. Според него хайку е много рефлективен жанр:
"Трябва да си даваме почивка от това забързано ежедневие, да отделяме внимание на човешките жестове. Човешкото е в криза в момента. Отделяйки внимание на малките жестове - започнем ли да имаме очи за него, ще започнем да имаме и очи за написване по нещо".
По думите му достъпността на хайку го прави много популярно. В момента хайку прави световен бум, отбеляза поетът, като допълни, че това е поезия на съвременния ден.