Към 31 декември 2010 г. резултатите от анализа на МРРБ сочат, че годишните приходи и разходи на ВиК дружествата запазват равнищата си, казва министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, цитиран от Агенция "Фокус".
29 дружества са печеливши, а едно е на загуба. Размерът на вземанията се е увеличил с 6 %. Има и 6-процентно намаление на дълговете на самите дружества.
Плевнелиев посочи в отговор на въпрос, зададен от депутата от левицата Димчо Михалевски, че в сектор ВиК в системата на МРРБ има 15 ВиК дружества с изцяло държавно участие, а едно дружество е в ликвидация. Извършени са целеви кадрови смени при 20 от дружествата и са назначавани лица с лидерски умения и професионален опит.
Михалевски се обърна към Плевнелиев с думите, че в рамките на държавната политика, която МРРБ води, министърът носи отговорност за усвояването на над 2 млрд. лева за водния сектор и малко под 2 млрд. лева за пътния сектор. "От управлението на министъра на регионалното развитие и благоустройството зависи усвояването на 4 млрд. лева”, добави Михалевски.
"Задържаме печалбите и оборотите по време на кризата. Почти при всички дружества се отчита капитализация, състояща се в постигането на по-добър баланс и повишаване на капитала. Дружествата функционират ефективно и се управляват добре. Действията по събиране на просрочени задължения, както дългосрочни, така и краткосрочни, са успешни при почти всички дружества”, посочи министърът.
По думите му, ВиК дружествата имат необходимата ликвидност. Управлението им е приоритет на МРРБ.
Според Плевнелиев АПИ трябва да се отвори към европейските и национални институции. Затова организацията трябва да бъде управлявана от пътен инженер.