309 джета вече са регистрирани от Изпълнителна агенция "Морска администрация". Кампанията по официалната регистрация започна преди година и половина, след като министерството затегна мерките по контрол на джетовете. Това се наложи и заради няколко инцидента, които се случиха по българското Черноморие.
Регистрацията за тези плавателни съдове стана задължителна. Министерският съвет прие наредба, с която се регламентира плаването на яхти, лодки, джетове и други плавателни средства използвани за спорт, туризъм и развлечения.
Докато регистрацията на джетове е еднократна, молбите за обособяване на "водни бази” на плажовете се подават в началото на всеки летен сезон.
Морска администрация е създала организация и приема заявления за лято 2011. В района на Бургас вече има съгласувани 4 водни бази, а в във Варна към момента има две временни водни бази, които са в процедура по съгласуване.
Въпреки че Законът за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата в България предвижда съществуването на такава наредба, за първи път в края на 2009 г. бе приет текст, който регламентира този вид плаване.
Благодарение на това и през тази година в случай на нарушения гражданите ще могат да подават сигнали на телефон 112, които ще бъдат предадени на Морска администрация.
Когато има подаден сигнал именно регистрационният номер позволява на инспекторите да намерят и да потърсят отговорност на собственика на джета. Освен това изискване, през миналия летен сезон за първи път бяха обособени и т.нар. "водни бази” на обществените плажове. Това са зони, в които се използваха различните водноатракционни услуги, без те да застрашават сигурността на плажуващите.
Докато регистрацията на джетове е еднократна, молбите за обособяване на "водни бази” на плажовете се подават в началото на всеки летен сезон. Морска администрация е създала организация и приема заявления за лято 2011. В района на Бургас вече има съгласувани 4 водни бази, а в във Варна към момента има две временни водни бази, които са в процедура по съгласуване.