Необходима е проактивна политика за киберсигурност, а не реактивна такава, заявила лидерът на БДЦ д-р Красимира Ковачка, след края на консултативния съвет по национална сигурност при президента на тема "Национална политика за осигуряване на киберсигурност".
"Възможно най-бързо трябва да се приеме националната стратегия за киберсигурност "Кибер устойчива България 2020". Тя трябва да бъде реалистична и изпълнима”, казва Ковачка.
Според нея, не е необходимо да изчакваме приемането на Директивата на Европейския парламент и Съвета на Европа относно мерките за гарантиране на високо общо ниво на мрежова и информационна сигурност в Съюза: "Бихме могли да предприемем и изпреварващи действия по препоръки на ЕС”. Като съществена препоръка тя посочи определянето на национален компетентен орган по сигурността на мрежовите и информационни технологии.
"Този орган може да разделя отговорности между отделни ведомства, но трябва да има единно ръководство. Опитът на Националният център за действия при инциденти в Изпълнителната агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" трябва да се използва като модел за други ведомства за постигане на функционално покритие на тази дейност за цялата страна”, препоръчва лидерът на БДЦ.
"Като приоритет за реализацията на стратегията за киберсигурност Ковачка отбеляза осигуряването на нужното финансиране, както и подготовка на кадри, които да обезпечат кадрово реализацията и изпълнението на целите на стратегията. Министерският съвет следва да контролира съответните планове за действие на различните ведомства за последователно изпълнение”, завърши Ковачка.