"След 3 месеца Законът за борба с корупцията по високите етажи на властта ще бъде внесен отново в Народното събрание, но с "някои корекции". 25 години не е имало такъв закон и мисля, че три месеца забавяне няма да бъдат фатални". Това заяви днес в Казанлък премиерът Бойко Борисов, цитиран от Фокус, по повод отхвърления по-рано от парламента антикорупционен закон на вицепремиера Меглена Кунева.
Министър-председателят обясни, че тези три месеца са необходими, за да успеят вносителите да убедят парламентарните партии да подкрепят законопроекта, а депутатите да проумеят, че трябва да подкрепят коалиционното правителство. След което добави:"Но ще бъдат внесени и някои корекции (в закона)".
По негово мнение "в закона има текстове, които могат да бъдат коригирани". Той определи като основателни част от критиките, отправени по време на днешното обсъждане на законопроекта в пленарна зала.
"От една страна аз съм доволен, че ГЕРБ и Реформаторския блок показаха волята си за борба с корупцията. Но от друга страна явно подценихме центробежните сили, които вървят в парламента и не можахме да съберем необходимото мнозинство", каза Борисов.
Коментарът на премиера бе направен по повод отхвърления днес от парламента законопроект на вицепремиера Меглена Кунева, чиято цел бе нов подход на държавата срещу борбата с корупцията във властта – проблем, за който от години ни критикува Европа.
Нормативният акт бе подкрепен само от групите на ГЕРБ и Реформаторския блок, БСП бяха против, а ДПС, АБВ, Патриотичният фронт и "Атака" се въздържаха. От БДЦ също се въздържаха, с изключение на двама, които бяха против.
Отхвърлянето на антикорупционния закон бе последвано от изявления от страна на знакови представители от Реформаторския блок, сред които и съпредседателите Меглена Кунева и радан Кънев, според които това е основателна причина за преосмисляне на формулата за коалиционно управление между ГЕРБ, Реформаторски блок, АБВ и Патриотичен фронт.
Тримесечният срок е изискване на закона, според който ако един нормативен акт е отхвърлен на първо четене, може да бъде внесен не по-рано от три месеца след отхвърлянето и само след съществени промени в основните му положения, което се отразява в мотивите.
Законът за предотвратяване на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности, е част от новата антикорупционна стратегия на правителството, приета преди няколко месеца. Тя предвижда новото антикорупционно звено да обединява БОРКОР, Комисията за конфликт на интереси и отдели от Сметната палата, а също и органът да започне работа от 2016 г.