Политическите опоненти бият само по ГЕРБ. Запомнете ми думите: после ще дойдат и за вас. Така сме паднали и под турско робство. Това каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по време на среща с младежите от ГЕРБ.
Томислав Дончев сравни процесите в държавата с изгарянето на вещици през Средновековието: "Някой казва – тази е вещица и кладата я очаква".
Според него избирателите искат ГЕРБ да бъдат по-дръзки, по-бързи и по-смели: "Да бъдем радикални що се отнася до административната тежест. Ние слагаме няколко акцента в програмата ни: по-смели действия по отношение на намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса. На второ място, специален акцент върху младите хора да започнат работа и бизнес". По думите му по време на пандемията е натрупан опит за подпомагане на бизнеса.
Георги Георгиев от младежката структура на партията критикува израза "бивши хора" като каза, че той се използва от болшевиките след Октомврийската революция: "Ние не сме бивши хора, а хора на бъдещето".
Любомир Талев припомни успехите в бързината на административното правосъдие. Каза, че търговските и процесуални дела също трябва да се ускорят. Осман Ислямов подчерта, че сферата на образованието се е адаптирала бързо по време на COVID кризата. Като преимущество в програмата на ГЕРБ посочи дигитализацията в сферата на образованието.
Атанас Баладжиев, бивш съветник на Николай Нанков, заяви, че бъдещето на страната ни е свързано с иновациите и новите технологии.
Кристиян Маджуров добави, че заложеното в програмата на ГЕРБ позволява на младите хора да се реализират кариерно чрез startup-и: "Важно е за младите хора да знаят, че могат да стартират бизнес в страната и да се развиват. Ние гледаме позитивно и се стремим да градим."
Борисов заяви, че в програмата на ГЕРБ трябва да има непрекъснато надграждане, обучения и квалификация за младите хора.
Според Калоян Пенев ключов сектор е енергетиката, защото ни очаква проблем с въглищните централи. Борисов добави, че диверсификация се прави чрез "Уестинг хаус": "Има национални предатели, които искаха България да не е на енергийната карта. Ние обаче устояхме и си направихме 100% българска собственост с тръби. Тук няма геостратегия, а само интерес на държавата. Ние не се оставихме да бъдем само клиенти". По думите на Борисов новите реактори на АЕЦ Козлодуй са платени и са собственост на българската държава.
Диян Иванов се включи в дискусията като каза, че развитието на газовата система е изключително важно, а България е в центъра на газовата карта. Той напомни, че друг аспект на програмата на ГЕРБ е електромобилността: "Трябва да развиваме инфраструктурата за това".
Александър Ненков взе думата: "Не могат да бъдат изчегъртани младите хора! Г-жо Манолова, трябва да се извините на младите хора за това, което направихте!".
"Видя се, че на честни избори те не могат да победят. Сега ще видите какво нещо ще направят", заяви Борисов. "Ние като партия трябва да се погрижим да има достатъчно училища, университети и центрове за квалификация. Да може човек, когато свърши работа и да отиде. След това като има квалификация да му се повиши заплатата".
По думите на младежите от ГЕРБ има определен дефицит в българското образование – няма специалисти, които да ориентират кариерно децата: "Трябва да има кариерни консултанти, които да помогнат на учениците да се ориентират. Трябва да наблегнем на това да създадем кадри".
Йорданка Петрова от екипа на Красимир Вълчев подчерта, че инвестициите в образованието са несравними. Тя заяви, че престижът на професионалното образование ще започва да се възвръща.
Борисов разкритикува закупуването само на Кугъри и Спартани, защото половината стоят неизползваеми: "Вместо да ги поръчат така, че да стават и за медицински цели, но сега ще вадим 20-30 милиона за купуваме на ново. С тази поръчка можехме да решим целия въпрос".
Срещата завърши Томислав Дончев, който каза: "Не бива да забравяме голямата цел. Тя е икономическата трансформация, да използваме добро развитие на икономиката през последните години. Основната ни цел е да имаме икономика, базирана на знанието".
Бойко Борисов се обърне към политическите си противници: "Всеки ден биете по нас. От какво се оплаквате? Вие сега подсигурете до септември и октомври. Нали парите свършиха? Как ще плащате безплатно екскурзии на хора? Безплатното за едни го плащат други. Да видите как се намират пари. Ако трябва пари, могат да изтеглят колкото искат. Аз обаче ги съветвам да събират приходи и да дават възможност да се пълни хазната".
Той даде пример с дебатите в рамките не министерски съвет между Деница Сачева, която е апелирала за повече пари за мерките, и от друга страна Кирил Ананиев, който е бил по-пестелив и е заявявал, че няма пари.
Бившият премиер насърчи младежите като им каза, че те трябва да бъдат бастион на демокрацията, пише novivni.bg.