Няма въздействие върху състоянието на водите на река Дунав в българския участък вследствие на промишлената авария в Унгария. Това показват данните, получени по системата за действие при аварийно замърсяване на река Дунав – от собствен мониторинг на българския участък и от информацията, предоставена от унгарската, сръбската и румънската страна, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.
Остава проблемно състоянието на съоръженията в завода за преработка на алуминиева руда в град Айка в Западна Унгария, според последна информация от българското посолство в Будапеща.
„Специалисти от Политехническия университет в Будапеща посочват, че съществува реална опасност за рухване на цялата стена на авариралото хвостохранилище, като ще се освободят около 500 хиляди кубически метра маса,“ се казва в разпространеното съобщение.
За предпазване на населението и избягване на следваща екологична катастрофа, се строи защитна стена с ширина 30 метра в основата, 8 метра на върха, височина 4 метра и дължина 1550 метра. Съоръжението няма да бъде временно. Целта е в случай, че стената рухне, масата да се насочи по русло до място, откъдето впоследствие би могла да се прехвърли в друго, новостроящо се депо.
Паралелно продължава работата по почистването на населените места и площи. Правителството, по думите на говорителя Петер Сийярто, следи отблизо събитията и е готово за адекватна реакция.
Състоянието на водните басейни е стабилно. Наред с третирането на водите с гипс и оцетна киселина, понастоящем се използват компресори за подаване на въздух. Замерванията показват, че замърсители във вид на тежки метали и органични съединения във водите на р. Дунав няма.
МОСВ продължава да поддържа Системата за действие при аварийно замърсяване на река Дунав в готовност до получаване на окончателно потвърждение от унгарската страна, че рискът от нови изливания е преодолян.