"Обещахме, че ще работим за приемственост във външната политика и смятам, че в голяма степен това беше изпълнено. Малко беше променен фокусът, като насочихме усилията си в тези направления, за които смятахме, че са били подценени в последните години.”
Това заяви външният министър Кристиан Вигенин, който представи пред журналисти отчет за дейността на МВнР в рамките на шестте месеца от встъпването му в длъжност.
В изпълнение на посочените в началото на мандата приоритети, е засилена ролята на страната ни в различните формати на регионално сътрудничество – Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество и ПСЮИЕ. В рамките на председателството на ЧИС, което страната ни поема от 1 януари на 2014 г., ще си сътрудничим тясно с Румъния и Гърция, като предстои среща на тримата външни министри през следващата година в Солун.
Активизирани бяха и двустранните отношения, особено с непосредствените съседи на България. "Посетих почти всяка страна от региона или се срещнах със съответните външни министри по време на различни международни форуми, отчете министър Вигенин. В началото на следващата година предстои посещение в Черна гора, а външният министър на Сърбия ще направи визита в София", посочи министърът.
Той заяви, че през последните 6 месеца са предприети и редица мерки за по-активно участие на България във формирането на европейската политика и при взимането на решения, които са важни за страната ни.
"Беше извършен преглед на дейността на Съвета по европейски въпроси, като предстои известна промяна в правилата, по които той работи, за да бъдат неговите решения по-прозрачни, посочи външният министър. Той подчерта, че една от целите е да се постигне по-добра координация с българските евродепутати, които да получават навременна информация за българските позиции.
Кристиан Вигенин посочи още, че е започнала и подготовката на България за ротационното председателство на ЕС през 2018 г.
"Дипломат от МВнР ще бъде командирован в Атина по време на гръцкото ротационно председателство, имаме покана и от Словакия, разчитаме на активната подкрепа на Франция и Италия", каза още външният министър.
Той добави, че са били разширени функциите на МВнР по отношение на външно-икономическата политика.
"Създадена бе съответната дирекция в дипломатическото ведомство, беше подобрена координацията с Министерството на икономиката и енергетиката. След установения пряк контакт с туристическия бизнес бяха решени проблемите с консулското обслужване на чужди граждани. Българските консулски служби ще поемат изцяло потока от туристи, които искат да получат визи, а изнесените визови центрове ще бъдат своеобразен резерв", обясни Кристиан Вигенин.
С приемането на нов Устройствен правилник и Наредба за кариерно развитие беше завършена правната рамка на дейността на МВнР. По инициатива на външно министерство междуведомствена работна група е започнала работа по подготовката на Закон за преводаческата дейност, а работата по промените в Закона за дипломатическата служба е почти финализирана.
В отчета си за свършеното от началото на мандата министър Вигенин отбеляза, че завареният дефицит в бюджета на министерството от почти 7 млн. лв. към края на годината е свит до малко под 4 млн. лв., като в същото време заложените приходи са преизпълнени с над 7 млн. лв.
Той изрази надеждата си, че постепенното стабилизиране на финансовото състояние ще даде възможност в следващите години да бъдат отново отворени някои задгранични представителства на България.
През 2013 г. правителството взе решение да възстанови посолството в Монголия, предстои да бъде гласувано от МС и предложението за възобновяване на дейността на Генералното консулство в Милано, допълни външният министър.