НС прие бюджета на МВР за догодина

Средствата от глоби остават за превенция на пътищата

по статията работи: Ивелина Георгиева | 05.12.2013 | 15:15
НС прие бюджета на МВР за догодина
inews.bg/Марио Евстатиев

Депутатите приеха бюджета на МВР за 2014 г.

Очакваните приходи в бюджета на силовото министерство за догодина са 174,6 млн. лева, а планираните разходи са в размер на 999,5 млн. лева.

81 народни представители подкрепиха законопроекта, 15 бяха "против". 33-ма се въздържаха.

От ГЕРБ предложиха бюджетът на МВР да бъде увеличен със 100 млн. лв., но предложението бе отхвърлено от мнозинството.

Според опозицията предвидените разходи са изключително малко.

"Само 2 млн. лв. месечно МВР харчи за допълнителни разходи", отчете бившият министър на вътрешните работи и заместник-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов.

По думите на депутата Веселин Вучков между 20 и 30 млн. лв. отиват за извънреден труд годишно.

"Със завишаване на лимита тези разходи ще се увеличат", предположи той.

Според него заложените реформи в МВР няма да се реализират заради драстично намаления бюджет.

Ябълката на раздора в дебата за МВР се оказа специализираният фонд за безопасност на движението по пътищата, който се създаде при управлението на ГЕРБ.

"Парите от глобите и санкциите по пътищата не отиваха в държавния бюджет, а за грижа и превенция за по-добри пътища, мантинели, пешеходни пътеки и наистина резултат имаше", каза депутатът от ГЕРБ Емил Радев.

"В следствие работата на този фонд, жертвите по пътищата са намалели", заключи той и призова да не се посяга на този фонд.

"Парите, които се даваха за безопасност бяха малко, включително и за глупашки мантинели", коментира депутатът от "Атака" Павел Шопов.

"Парите влизаха в този фонд и потъваха като вода в пясък. Парите се използваха непрозрачно", допълни той.

Министърът на финансите Петър Чобанов увери, че темата е с висока социална чувствителност и никой няма намерение да отклонява или насочва средствата за нещо друго.

Чобанов подчерта, че той лично поема отговорността да бъде разписано средствата от глоби и санкции по пътищата да отиват за фонда за безопасност на движението.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


5 gergana dimova 05.12.2013 | 17:00
"От ГЕРБ предложиха бюджетът на МВР да бъде увеличен със 100 млн. лв., но предложението бе отхвърлено от мнозинството" - хайде сега, всичко трябва да има някаква мярка.
4 dancho danchev 05.12.2013 | 16:20
Най важното е да се използват прозрачно тези средства и да не потъват незнайно къде.
3 Pencho Gospodinov 05.12.2013 | 15:49
"Средствата от глоби остават за превенция на пътищата" - За превенция по пътищата мисля, че трябва да се отделят повече пари. Само тези от глоби няма да са достатъчни .
2 Miroslav Kynchev 05.12.2013 | 15:37
Добре е да има такива превенции! дано обаче парите да се използват разумно и прозрачно.
1 Jana Kirova 05.12.2013 | 15:24
Трябва да има средства за превенция, правилно са го решили, хиляди хора умират годишно при пътни инциденти, трябва да се работи по този въпрос и да се предотвратяват инцидентите.

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.