Пътят към морето по магистралите "Тракия” и "Хемус” е отпушен. Въпреки това обаче тапи са възможни в районите на виадуктите, където ремонтът още не е приключил. Там ще се работи до края на лятото. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова във "Факторът Кошлуков".
Тя посочи, че за два месеца са рехабилитирани най-лошите 45 километра от магистрала "Тракия". Оттук насетне по основния път до Бургас не предвиждаме да има задръствания. Имахме изрично желание юли и август да не се ремонтира, затова и дейностите стартираха по-рано. Аналогично на това което правим на "Тракия" се случва и на "Хемус". И на двете места ще има ремонтиране на по 4 виадукта до края на годината", обясни Павлова.
По думите й всички приходи от винетки ще отидат за ремонт на пътища. 220 млн. лв. от тях ще са за поддръжка, включително и зимно почистване, макар че те са крайно недостатъчни, смята министърът.
По отношение на магистрала "Струма" Павлова обеща, че ако няма извънредни обстоятелства, през зимния сезон ще пътуваме до Благоевград по магистрала.
Тя подчерта, че извън магистралите – пътищата, свързващи малките населени места, има много още какво да се ремонтира, но средствата са недостатъчни. Рехабилитацията на втори и трети клас пътища ще се финансира по оперативните програми "Регионално развитие" (2007-2013) и новата "Региони в растеж" (2014-2020).
По новата програма 39 общини ще имат на разположение 1,5 млрд. лв. за подобряване на градската среда – детски площадки, градски транспорт и цялата публична инфраструктура – училища, социални и културни институции. От общо 3 млрд. лв. по Оперативна програма "Региони в растеж" половината са за общините. Другите средства ще отидат по няколко основни приоритета. 160 млн. лв. за подкрепа на реформата в Спешната помощ. С тях ще бъдат закупени 300 линейки и ремонт на всички спешни центрове в страната. Образование – ще бъде подкрепено средното професионално образование – учебни центрове за практика, лаборатории, като инвестицията е в размер на 224 млн. лв.
Павлова каза още, че темата за плажовете е чувствителна. В България има 209 плажа, от тях 114 се стопанисват от концесионери, наематели, общини, областни управители, а 95 са неохраняеми. Към голяма част от вторите няма интерес, тъй като са недостъпни или се намират в територии с малко туристи.
"В тези случаи законът дава възможност да помогнем. Ако областният управител каже, че има много хора, ние може да му предоставим средства за наемане на 1-2 спасители", каза Павлова.
Тя заяви, че в момента екипи на министерството заедно с експерти на Регионалната здравна инспекция и Морска администрация проверяват всички плажове дали има 50% свободна площ, дали на този плаж има задължителните спасители, указателни табели, медицинска помощ.
Източник: Econ.bg