Държавният глава измина пеша разстоянието между президентството и народното събрание, както и при предишните церемонии по конституирането на парламента. Паралелно с първото събиране на парламента служебния кабинет проведе редовното си заседание.
"Означава, че ще бъде трудно” – така президентът Румен Радев коментира неуспешния опит на новите депутати да изберат председател на 50-ото Народно събрание.
С умерен оптимизъм президентът и вицепрезидентът пристъпиха прага на 50-ия парламент. "С клетвата, която ще положи днес всеки един от народните представители, той се кълне да брани държавния, а не партийния интерес. Да отстоява български, а не чужди приоритети. Очаквам дневният ред на НС да се диктува от интересите на държавата и на обществото. Но голямата мисия на всеки един от народните избраници е да съхрани мира. Да гарантират сигурността на страната и на българските граждани в една много сложна геополитическа обстановка и бушуваща война до нашите граници”, посочи Радев.
Но само два часа по-късно президентът излезе от парламента като песимист. "Отново нямаме избор на председател от първия път. Това означава, че ще бъде трудно”, допълни той.
Не за първи път Румен Радев не се възползва от правото си на обръщение към народните представители. "За последните три години много пъти се обърнах към Народното събрание от най-високата трибуна в държавата и призовах за ефективни реформи, правосъдие, върховенство на правото, справедливост, устойчиво развитие на социално-икономическите процеси, ефективно здравеопазване и образование и за сигурност и суверенитет. Всичко, което съм имал да кажа, е изговорено. Време е за действия”, призова Радев.
В очакване скоро да има 104-о правителство останаха от 103 кабинет или поне в началото на деня. "Очаквам да не забуксува и бързо да избере председател на парламента и редовно правителство”, посочи премиерът Главчев.
По-късно и от Министерския съвет прозвуча призив за разум. Към българските депутати премиерът Димитър Главчев се обърна с пример от Европейския парламент. "Представителите на трите политически семейства в европарламента дават добър пример и на българския парламент как да се постигне проевропейско мнозинство. Те казаха, че основните им принципи са да са проевропейски ориентирани и да подкрепят Украйна”.